Türk şirketleri Eurotahvili fiyatlamaları

 

ABD’de uzlaşılan destek paketi ve Trump’un miktara dair vetosu, Brexit’e dair olumlu yönde gelişmeler piyasalarda yön belirlerken, Noel ve yılbaşı nedeniyle düşen hacimler de fiyatlamalarda etkili oldu. Merkez Bankası’nın beklentinin üzerinde artırdığı faiz TL’de alımların devamını sağlarken, Türk hazine eurotahvilleri, düşük hacimlerle de olsa, talep görmeye devam etti.

 

Getiri eğrisi genelinde 9-15 baz puan arası daralma olurken, beş yıl bölgesi alımlarda öne çıktı. Hafta genelinde hafif primlenme olurken, 200 baz puanlık faiz artışı sonrası getirilerde daralma hızlandı. Yeni ihraç olan beş yıllık kıymet 4,50%, on yıllık kıymet 5,45% bölgesinde işlem görürken, uzun tarafta da getiriler 6,15% bölgesine daraldı. Hafta başında 340 baz puana yükselen beş yıllık ülke risk primi de faiz kararı sonrası 320 baz puana geriledi. Şirket kıymetlerinde de getiriler daralmaya devam etti, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde yabancı talebi öne çıktı, düşük hacim nedeniyle bir çok kıymette likidite oldukça kısıtlandı.

ABD hazine tahvilleri, destek paketine dair uzlaşma ve Brexit gelişmeleri ile satış görürken, Trump’un daha yüksek miktarlı bir destek paketi talebinde bulunması tahvillere alım getirdi. On yıl vadeli kıymet haftayı 0,88-0,97% bandında geçirirken, Noel tatili öncesi 0,93% getiri seviyesinde işlem gördü. Ekonomik toparlanma ve enflasyon beklentileri 5-30 yıl getiri farkının 130 baz puan ile 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını sağladı. Almanya ise, kapanmanın yarattığı tedirginlik ile oluşan tahvil talebi beklentisine rağmen, hafta başına göre altı baz puan genişleyerek Noel tatiline -0,55% seviyesinde kapanış yaparak girdi.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.