Trump’ın ekonomik destek paketini onayladı

28 Aralık 2020

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Trump’ın ekonomik destek paketini onayladığına yönelik haber akışıyla küresel piyasalar yılın son haftasında pozitif bir görüntüyle başlıyorlar. S&P500 vadelisi %0,5’in hafif üzerinde alıcılı bir seyir izlerken, alınan koronavirüs önlemlerine karşın Asya tarafı da ABD vadelileri ile birlikte pozitif bölgede seyrediyorlar. Önemli borsalar bugün tekrar açılacak olsa da piyasada tatil havasının sürmesi ve işlem hacimlerinin görece düşük kalmaya devam etmesi bekleniyor. Veri takvimi açısından da sakin bir hafta. Yurtdışı piyasalardaki görüntüye paralel BIST100 endeksi de haftaya %0,5 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bir taraftan piyasa dostu adımlarla risk primimizdeki iyileşme endekste yukarı yönlü potansiyel için önemli bir katalizör olmaya devam ederken, diğer yandan faiz artışları sonrasında banka marjlarının daralacak olması ve gelecek yıl büyümesine yönelik soru işaretleri endekste aşağı yönlü risk teşkil ediyor. Şimdilik ocak ayı ortası itibarıyla pozisyon almaya başlayacak yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapabileceği varsayımıyla, endekste risk primimizdeki iyileşme fiyatlamalarda baskın gelmeye devam edebilir. Dolayısıyla, bu hafta olası kar satışlarının sınırlı kalabileceğini ve endeksin çok kuvvetli olmasa da yükseliş isteğini devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu son kez toplanarak 2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek. Bu taraftan gelebilecek açıklamalar özellikle perakende hisselerinde hareketlilik yaratabilir.


        

 

MAKROEKONOMİ

        
Trump’ın 900 milyar dolarlık koronavirüs mali teşvik paketi ile 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzalamasıyla haftaya risk iştahı olumlu bir başlangıç yapılıyor. Japonya, mutasyon koronavirüsün yayılımını engellemek için yabancıların ülkeye girişini yasakladı. Ülkede kasım ayına ilişkin sanayi üretimi ise beklentilerden zayıf açıklandı, aylık %1,1 artış beklentisine karşılık sanayi üretimi yatay seyretti. Yurt dışı veri takvimi tatil dönemi nedeniyle bu hafta sakin bir görünüm izleyecek.

ABD tarafında bu hafta bölgesel Fed anketleri izlenecek. Bugün aralık ayına ilişkin Dallas Fed imalat sanayi aktivite endeksi ve çarşamba günü Chicago PMI takip edilecek. Dallas Fed imalat endeksi ekim ayında son iki senenin en yükseğini gördükten sonra kasımda 12 seviyesine gerilemişti. (0 üstü genişleme anlamına gelmekte.) Chicago PMI endeksi ise geçen ay 58,2 seviyesinde gelmişti ki bu endekste eşik değer 50 ve 5 aydır eşik değerin üzerinde gelen endeksin bu ayda 57 seviyesinde yavaşlayarak da olsa genişleme trendini devam ettirmesi beklenmekte. Perşembe günü ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. Geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları 885 bin olan beklentilerden daha iyi gerçekleşerek 803 bin kişi gerçekleşmişti fakat başvurular, salgın öncesindeki seviyelerin oldukça üzerinde açıklanmaya devam ediyor, neticede kısıtlamaların artması işten çıkarmalara neden olmakta ve aralık ayında istihdam piyasası mayıs sonrası ilk kez daralabilir ki bu da tüketici harcamalarındaki azalma sonucu ile GSYH’ye negatif etki edecektir.

Asya tarafında ise Güney Kore’nin cuma günü aralık ayına ilişkin dış ticaret verilerinden küresel ticaretteki seyre ilişkin ipucu aranacak. Geçen ay ihracat yıllık %4,1 büyümüştü. Beklenti yıllık bazda ihracatın %5,4 artması yönünde fakat mutasyonla ilgili haberler ve aşının etkinliği küresel ticaret üzerinde önümüzdeki dönemde belirleyici olacak. Perşembe günü Çin’in resmi PMI rakamları takip edilecek. Kasım ayında imalat PMI 52,1 ve imalat dışı PMI 56,4’e gelerek senenin en yüksek rakamlarına ulaşmıştı. Aralık ayında beklentiler gerilemesi fakat genişleme bölgesinde kalmaya devam etmesi yönünde.

Türkiye’de ise bugün kasım ayına ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosu, yarın aralık ayına ilişkin ekonomik güven endeksi, perşembe günü ise dış ticaret dengesi takip edilecek. Ayrıca perşembe günü TCMB’nin son PPK toplantısına ilişkin toplantı özeti ve Hazine’nin önümüzdeki üç aya ilişkin iç borçlanma strateji dokümanı takip edilecek.

Uluslararası rezervler ve döviz likiditesi tablosuna göre ekimde TCMB’nin 61,3 milyar USD yabancı para swapı ve 5,6 milyar USD altın swapı olmak üzere toplam 66,9 milyar USD’lik swap hacmi bulunmaktadır. Bunun 16 milyar USD’si Katar ve Çin Merkez Bankaları ile yaptığı swap anlaşmalarından kaynaklanmaktadır. Şu anda TCMB’nin toplam swap hacmini gecikmeli olarak uluslararası rezervler ve döviz likiditesi tabosundan görebilmekteyiz. TCMB Başkanı Naci Ağbal, cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada TCMB’nin yaptığı swap işlemleri yıl başı sonrası günlük olarak yayınlanacaklarını belirtti.

Ekonomik güven endeksi, tüketici güveni, perakende ticaret, hizmet, inşaat ve reel kesim endeksinin belirlenmiş alt endekslerinin ağırlıklandırılarak hesaplandığı bir endekstir. Finansal koşullardaki sıkılaşmanın belirginleşmesi ile ekonomik güven endeksi, aralık ayında hesaplamalarımıza göre 89,5 seviyesinden 86,39 seviyesine gerileyecek.

TÜİK’in paylaştığı dış ticaret verileri öncesi Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı geçici verileri takip ediyoruz. Buna göre kasım ayında dış ticaret açığı ekim ayındaki 2,4 milyar USD’den 5,1 milyar USD’ye çıktı ve ağustos ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Bu görüntü ise ekim ayında 0,27 milyar USD açık ile ılımlı seyreden cari işlemler dengesinin, kasımda 3,5-4 milyar USD civarı belirgin bir açık verebileceğini gösteriyor. Aralık ayı günlük ihracat rakamlarına göre büyük olasılıkla kasımdan daha iyi bir ihracat rakamı göreceğiz ve aralık ayına ilişkin açıklanan son veriler de finansal sıkılaşmanın belirginleştiğine işaret etmekte. Dolayısıyla kasımdan sonra dış ticaret açığında sınırlı aşağı yönlü bir seyir görmemiz olası. Başkan Naci Ağbal’ın cuma günkü sunumunun detaylarında TCMB’nin, arındırılmış verilerle ithalatın, aralık ayında sınırlı da olsa ivme kaybettiğini tahmin ettiklerini görmekteyiz.

  • Detaylara baktığımızda Ticaret Bakanlığı kasım ayı geçici dış ticaret verilerine göre ihracat 16,1 milyar USD, ithalat ise 21,2 milyar USD açıklanmıştı. Ekim ayında tarihi yüksek seviyede gerçekleşen bir ihracat rakamı görmüştük, kasım ayında ise özellikle Avrupa’da artan koronavirüs vaka sayısı ile ihracatta aylık %7 civarında bir düşüş görmüştük. Bununla birlikte ekim ayı ihracat verisini saymazsak kasım ayındaki ihracat gerçekleşmesi yaklaşık bir yılın en yükseğinde ve dolayısıyla pandemi öncesi seviyelerden de yüksekte. Dolayısıyla ivme kaybı olsa da ihracatta kısmi olumlu bir görüntünün olduğunu söyleyebiliriz. İthalatta ise sıkılaşan finansal koşullara rağmen artış sürüyor ve aylık %7,4 civarında bir artış gözlenmekte, önceki yıla göre de %16’lık bir artış var. Altın hariç ithalatta %4,6 aylık artış gözlemlemiştik. İthalatın artışında altın ithalatı belirleyici olmayı sürdürüyor. İlk 11 ayda altın ithalatı 23 milyar USD’yi geçmiş durumda, geçen sene aynı dönemde 10 milyar USD civarındaydı. Ekim ayında altın ithalatında bir yavaşlama görmüştük, kasım ayında ise altın ithalatı aylık %32 artmış.

Cuma günü Turizm Bakanlığı tarafından kasım ayına ilişkin gelen yabancı sayısı verisi açıklandı. Gelen yabancı sayısı mevsimselliğin de etkisiyle aylık %52,1 düşerken, yıllık %61,9 geriledi. Kasım ayında gelen yabancı sayısı, temmuz ayından bu yana ilk kez 1 milyon ziyaretçinin altında kaldı. Ekim ayında net hizmet geliri aylık 1,6 milyar USD idi, kasımda bu rakamın oldukça altında bir rakam görmemiz olası. Bu açıdan veri net hizmetler geliri kanalıyla cari dengeye baskının devam edeceğini göstermekte.
 
2020 yılının son ayında anket göstergeleri karışık bir görünüm sergiledi. Sıkılaşan finansal koşulların ve artırılan kısıtlamaların etkisini aralık ayında özellikle perakende ticaret, hizmet ve inşaat sektör güven endekslerinde hissetmekteyiz. Bu görüntüye karşın TL varlıkları destekleyici piyasa dostu adımların sürdürülmesi (Kasım ayı başından bu yana TL’de %11’e yakın bir değerlenme görüyoruz.) ve olumlu aşı haberlerinin de desteğiyle geleceğe yönelik olumlu beklentilerin, profesyonellerin güvenini artırdığını görmekteyiz ve reel kesim güven endeksi de bu doğrultuda Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyede açıklandı. Arındırılmış kapasite kullanım oranı aylık artışını hız keserek de olsa sürdürmekte. Bu durum da artan vaka sayılarına rağmen ülkelerin ekonomilerini tam kapamaması ve küresel imalat sanayi sektörünün aralık ayında olumlu performans sergilemesi belirleyici olmuş görünüyor. Nitekim günlük bazda izlediğimiz ihracat rakamlarında da ayın 24’üne kadar ki seyri görebiliyoruz, hesaplamalarımıza göre aralıkta, kasım ayından daha iyi bir ihracat rakamı göreceğiz.
 
Koronavirüs mutasyonu ve akabinde salgının seyri, aşı dağıtım süreci önümüzdeki süreçte küresel ve yerel ekonomik aktivitenin seyrine yön verecek ana unsurlardan bazıları. Ülkelerin kapanma ölçütü belirsizlik unsuru olarak devam etmekte ve ihracatımız açısından önem arz etmekte. Ek olarak gelecek yılın ilk çeyreğinde sıkılaşan finansal koşulları ekonomik aktivitede daha belirgin hissedebileceğimizi değerlendirmekteyiz. BDDK’nın yılbaşından itibaren bankalara yönelik Aktif Rasyosu uygulamasını kaldıracak olmasının etkisiyle bankaların kredi artışında yavaşlama beklenmesi, aralık ayında kredi kartı harcamalarının reel anlamda düşüş göstermeye başlaması, konut, otomobil ve beyaz eşya satışlarının aylık yavaşlaması, BDDK’nın taksit düzenlemesi gibi unsurlar büyümenin gelecek sene ilk çeyrekte hız kesmesinde etkili olabilecek gerekçelerden bazıları. Bu görüntü altında da özellikle sektörel güven endekslerindeki kısmi zayıflamanın devam edebileceğini değerlendirebiliriz. 
 
Hatırda Kalması Gerekenler
 

  • Mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksi, aralıkta 3 puan artarak 110,4 seviyesine yükseldi. Detaylarda gelecek 3 aya yönelik üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve toplam istihdama yönelik olumlu beklentilerin sürdüğünü görüyoruz. Yatırımların görünümü için izlediğimiz sabit sermaye yatırım harcamasının, artan faiz oranlarına karşın Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeye gelmesini üçüncü çeyrekte büyümeye güçlü bir katkı sağlayan yatırımların devamı için olumlu buluyoruz. 
  • Arındırılmış KKO, mayıs ayından bu yana artışını sürdürüyor ve %75,4 ile geçen yılın aynı ayına göre sadece 1,5 puan aşağısında bulunuyor. Yatırım malları, temel eczacılık, kimyasal ürünler, diğer metalik olmayan mineral ürünleri, bilgisayar, makine ve ekipman, motorlu kara taşıtı ve diğer ulaşım araçlarının imalatı KKO’nun artışında belirleyici.

ŞİRKET HABERLERİ 

Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, daha önce Mart ayında Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin önde gelen şirketlerinden United Enterprises ile masaya oturan ve yüzde 50-50 ortaklık ile yönetilecek şirket için ortaklık sözleşmesi imzalayan Aygaz 100mn dolarlık yatırım yapacak. Yatırım pandemi nedeniyle şimdilik beklemede ve 2021 yılının ilk aylarında çalışmalara başlanacak. Kaynak: Dünya

5 Kasım 2020 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız…

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket Sermaye Piyasası Kurulu ve Şirkete gelen sorulara istinaden yatırımcılar tarafından farklı şekilde algılandığının anlaşılması sebebiyle bu açıklamanın yapılmasına gerek duymuştur.

Şirkete ait olan Söğüt maden sahası işletme ruhsatının ve rödövans sözleşmesi ile Koza Altın İşletmeleri A.Ş’ye devredildiği, ilgili Şirketin edimlerini yerine getirmediği için sözleşmenin iptali ve maden sahasının iadesi için dava açıldığı, açılan davaların 2019 yılı Aralık ayında temyiz aşamaları dahil sonuçlandığını ve sahanın her türlü hakkıyla Gübretaş’a teslimine karar verildiğini, iki yıl içinde ilk altının çıkartılıp, söz konusu varlığın değere dönüştürülmesi, teknik çalışmaların ve gerekli resmi prosedürlerin yerine getirilerek, yatırım sürecine geçilmesi suretiyle ekonomiye kazandırılmaya başlanmasının hedeflendiğini ve bu bağlamda Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mahmut Karaman’ın Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş’ye Genel Müdür olarak atamasının yapıldığını, 7 ve 9 Aralık tarihli KAP bildirimlerinde sahada yaklaşık 3,5mn ons kaynak olduğunun bildirildiğini, bunun 1,9mn onsunun çıkarılmaya hazır altın rezervi, 1,6mn onsun da kaynak olarak %83 oranında rezerve dönüşeceğini, bu miktarlar göz önüne alındığında Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2mn ons civarında altın varlığından bahsedilebileceğini, bugünkü fiyatlar üzerinden bunun da yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değer ifade ettiğini, bahse konu 6 milyar dolarlık değerin, ilgili kaynağın güncel fiyatlar üzerinden brüt bedeli olup, cevher çıkarma maliyeti, finansman bedeli, yatırım maliyetleri, işçilik bedeli ve benzeri maliyet kalemlerini içermediği belirtmiştir. Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla, Borsa İstanbul’da işlem gören bağlı ortaklıklarından Şişe Cam (SISE, Pozitif), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Pozitif),  Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif), İş Finansal Kiralama (ISFIN, Pozitif), İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO, Pozitif) ve İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN, Pozitif) paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 500 milyon TL ile sınırlı olması kaydıyla şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2021 yılsonuna kadar Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

9 Kasım 2020 tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

4 Kasım 2020 Tarihli İş GYO Raporumuz için tıklayınız…

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Şirket bağlı şirketlerinden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Azerbaycan’da yaptırılması planlanan “Azerbaycan Merkez Bankası Yönetim Binası”nı üstlenmek üzere bildirim mektubu almıştır ve sözleşme görüşmelerine başlamıştır. İşin kapsamı mühendislik, ekipman ve malzeme temini, anahtar teslimi yapım işleridir. Projenin toplam süresi 36 aydır. 250mn USD mertebesinde olması beklenen proje sözleşme tutarı, sözleşmenin imzası ile birlikte yeni bir Özel Durum Açıklaması ile duyurulacaktır.

27 Ekim 2020 tarihli Tekfen Holding raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): GMTN (Global Medium Term Notes) programı kapsamında 15mn GBP tutarlı ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.

10 Kasım 2020 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Ticaret Bakanlığı, televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyum satışlarında taksit sayılarını düşürdü. Buna göre, perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar yeniden düzenlendi. Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi 6 aydan 4 aya çekildi. Tablet bilgisayar satışları için süre 6 ay olarak devam edecek. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında daha önce 18 olan taksit sayısı sınırı 12’yi geçemeyecek. Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 18 olarak uygulanmaya devam edecek. Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi daha önce 8 ayı geçemezken, bu süre 6 aya çekildi. Kaynak: AA

Turizm: Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Kasım’da %61,9 düşerken koronavirüs nedeniyle ilk 11 ayda düşüş %72 oldu. Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere yılın ilk 11 ayında Türkiye’ye 12mn yabancı ziyaretçi gelirken 2019 ilk 11 ayda bu rakam 42,91mn kişi idi. Verilere göre Kasım’da ise Türkiye’ye gelen gelen yabancı ziyaretçi sayısı 0,83mn kişi oldu. Türkiye’ye en çok ziyaretçi 11 aylık verilere göre %16,9 pay, yani 2mn kişi ile Rusya’dan geldi. Rusya’yı %9,5 pay ve 1,14mn kişi ile Bulgaristan ve %8,9 pay ve 1,07mn kişi ile Almanya takip etti. İlk 5’te ise Ukrayna ve İngiltere yer aldı. (Kaynak: Reuters)

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ile 36 ay süreli “Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımı” sözleşmesi 11,5mn TL bedelle 25.12.2020 tarihinde imzalanmıştır.

Kafein Yazılım (KFEIN, Sınırlı Pozitif): Şirket üçüncü taraf bir banka ile 03.12.2020 – 02.12.2023 tarihleri arasında geçerli olmak üzere “KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) Projesi için Yazılım Tedariği Hizmeti” konulu sözleşme imzalamıştır. Sözleşme hizmet tutarı 4,4mn TL olup; 3 yıllık lisans, eğitim ve bakım destek hizmetlerini kapsamaktadır.
     
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15,02 seviyesinden %15,48 seviyesine yükseldi. TCMB toplamda piyasayı 248 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama hatfalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak cuma günü 60 milyar TL (%17’den, 14 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Sadeleşme politikası ile uyumlu olarak diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı değişimler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde sınırlı değişimlerle görece yatay seyir görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20-25 baz puana varan düşüşler gözlendi. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 40 baz puan civarında yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 30 baz puana varan düşüşler gözlendi.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.