TL mevduat faizi yükselirken ticari kredi faizleri geriledi

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 49 baz puan azalarak %18,30 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 39 baz puan artışla %17,88taşıt kredi faizleri 77 baz puan azalışla %17,08 ve ihtiyaç kredi faizleri 53 baz puan artışla %22,85 olarak gerçekleşti.

 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 93 baz puan azalışla %3,93 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 44 baz puan artışla %3,15 oldu.

 

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,35 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,45 ve %2,41 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

 

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

 

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4544/kredi-ve-mevduat-faiz-oranlari-21.12.2020.htm

 

Kaynak BMD Araştırma
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir