Teşekkürler Google

Gün içerisinde en yüksek 1,409.78 puanı gören BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.21 düşüşle, 1,392.45 puandan kapattı.  Güne yükselerek başlamasına rağmen kapanışın bu şekilde olmasına kâr satışı denebilir mi emin değiliz. Bugün, trendin devamı anlamında da önemli olabilir. Zira yine yukarı bir başlangıç olacak gibi.

 

Dün gündemde Türkiye MB ve ABD MB vardı. TCMB yıllar sonra sunum yaparak bilgilendirme yaptı. TCMB’nin kendi görev tanımında “Merkez Bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır.” denilmektedir. Dün TCMB Başkanının sunum ve soru-cevap boyunca “fiyat istikrarı” önemine ilişkin vurgulama yapması dikkat çekti.  Özetle; 2021’e girerken enflasyonda yüksleiş trendinin devam etmesini bekliyorlar. Bu yüzden parasal sıkılaştırmaya devam denildi. Bunun üzerine piyasada TCMB’nin Aralık toplantısında (haftaya bugün)  faizi 100-200 baz puan artıracağı beklentisi arttı. TCMB’de, 2021’de en azından yılı tek haneye inerek kapatma hedefi var. Diğer taraftan rezervleri artırmak için imkanları kullanacaklarını söylediler.

 

FED, akşam yaptığı açıklamada faize dokunmadı, tahvil alım miktarını 120 milyarda tuttu, süresini uzatmadı, dolar-swap hatları ise Eylül 2021’e kadar uzatıldı. Ekonomideki küçülme tahminini 2020 için  % 2,4’e çekerken işsizlik oranının bu yıl yüzde 6.7, 2021’de yüzde 5 olacağını öngördü. S&P500 yeni zirve yapamadan kapandı.

 

5651 sayılı Kanun hükümlerine göre Rus VKontakte’nin (VK) ardından Google tarafından YouTube platformu da Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı. Sosyal medya platformları; 4 Kasım’da 10, 3 Aralık’ta 30 milyon TL ceza yemişti.  4 Ocak’ta reklam yasağı, 4 Nisan’da bant genişliğinin yarıya düşürülmesi 4 Mayıs’ta bant genişliğinin % 90 düşürülmesi süreçleri onları bekliyor. Türkiye’nin ihracatını, tüketimini de etkileyecek bu cezalar öncesinde Google’nin temsilci ataması önemli. Darısı Facebook grubuna diyelim.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 25 yükselerek yeni rekor kırarken Sanayi ve Bankalar atakta. Endekste yorgunluk var ama ralliyi sürükleyenler zirvede bırakmak istiyor gibi. Yine de 1380 seviyesine dikkat edilmeli.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir