Sıkılaşma sürecek

.

 

 

“PİYASANIN ROTASI”

Sıkılaşma Sürecek…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 73,518,392 – tedaviye pozitif cevap veren 48,090,261 – ölü sayısı 1,636,226 kişiye ulaşmıştır. Global çapta vaka sayısı artarken, sert önlemlerin devreye alınması sürmektedir.

Piyasaalarda aşı ve ABD teşvik paketi görüşmeleri iyimserliği sürerken bugüne özel bu denkleme Fed dâhil olmaktadır.

Bugün günlerden Fed faiz kararı olacaktır. Faiz kararı saat 22.00 – Powell konuşması 22.30 olacaktır. Araştırma olarak Fed tarafında herhangi bir faiz değişikliği beklemiyoruz ve Başkan Powell’ın sözlü yönlendirmesine devam ederek enflasyon ve istihdam vurgularını sürdürmesi kuvvetle muhtemel.

 

TCMB, 2021 yılı para ve kur politikası sunumunda parasal sıklaşmanın sürebileceği mesajını verirken, fiyat istikrarı konusunda kararlı olduklarını vurgulamıştır.

 

TCMB’nin rezerv biriktirme araçlarının şeffaf olarak kullanılacağını vurgularken, “Finansal istikrar açısından rezervlerin kademeli güçlendirilmesini amaçlıyoruz”“Reeskont dönüşlerinin 21 milyar dolar katkısı olacak. Bunun dışında rezerv biriktirme amaçlı diğer araçları uygun koşullarda kullanacağız”

“Sermaye girişlerinin istikrarlı hale gelmesi ve yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin terse dönmesi döviz alım ihalelerine başlanmasında bizim için gösterge olacak” “Rezerv güçlendirme planı arz ve talebe göre belirleyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

 

Haftanın genelinde takip edilecek başlıklar arasında Fed – BoE – BoJ faiz kararları, Almanya IFO,– TCMB beklenti anketi yer alacaktır.

  • Fed: Fed faiz kararını 16 Aralık Çarşamba günü saat 22.00’de açıklayacaktır. Fed Başkanı Powell saat 22.30’de konuşmasına başlayacaktır. Araştırma olarak Fed’in bu toplantıyı pas geçmesini beklerken, Powell’ın konuşma tonlamasında güvercin kalmasını bekliyoruz. Özellikle pandemi sürecinden ekonomiye dönük risklerde para politikası ile ne kadar başarı sağlandığı tartışmaları ve ekonominin destek olmadan ne zaman normalleşeceği soruları öne çıkabilir.
  • BoE: İngiltere Merkez Bankası faiz kararını 17 Aralık Perşembe günü saat 15.00’te açıklayacaktır. Araştırma olarak BoE’nin bu toplantıyı pas geçmesini beklerken toplantı tarihine kadar BREXIT tarafında pozitif anlaşma olmama ihtimalinde banka faiz indirimine giderek politika faizi  sıfır seviyesine çekebilir düşüncemiz yer almaktadır. Bu noktada BREXIT faiz kararı için ana referans olacaktır.
  • BoJ: Japonya Merkez Bankası faiz kararını 18 Aralık Cuma günü açıklayacaktır. Araştırma olarak BoJ tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3650 seviyesi üzerinde 3695 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3650 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,9180 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 seviyesi üzerinde $1865 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2203 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,7914 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 356.935 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) zayıflık sürmektedir.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (9 – 16 Aralık) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,43 değer kazancı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (9 – 16 Aralık) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,37 değer kazancı – Gümüş %5,05 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir