Sağlıklı beslenme rutini hafta sonu kahvaltılarına yenik düşmesin

Tabii haftaiçi sağlıklı beslenmeye gayret göstersek de bu kahvaltılarda börekler, tatlılar, simitler hemen aklımızı çeler. Oysa sağlıklı, leziz ve pratik tariflerle de kahvaltıyı güzelleştirmek mümkün!

O halde Sema’nın Sağlıklı Mutfağı adlı kitabımızdan sizler için seçtiğimiz tariflere bakalım ve hafta sonunu neşeyle karşılayalım!
 

YULAF BÖREĞİ

Bu tarifin nasıl oluştuğuna dair bir fikrim yok ama tek bildiğim, çılgınlar gibi sevdiğim ve binlerce kişinin kahvaltısının demirbaşı olduğu. Sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip bu tarifi deneyen binlerce kişi oldu, blogumun da en çok tıklanan tarifi olma özelliğini taşıyor. İlk yaptığımda tadını böreğe benzetmiştim. Adı bu nedenle “yulaf böreği” olarak kaldı. Yumurta, peynir yemeyen nice çocuğa kahvaltı, bol seyahat edenlere yolluk, kahvaltılara baş tacı oldu.

YAPILIŞI
Yulaf ezmesini rondoda çekerek biraz küçültebilirsiniz. Eskiden ben de bu şekilde yapardım ama son seferlerde küçültmeden yaptığımda da bir fark olmadığını gördüm. Un haline getirip yapan da oldu ama ben dişe gelir şekilde sevdiğim için yulaf ezmesini taneli kullanmayı tercih ediyorum. Tüm malzemeyi karıştırın. Yulafların sıvıları çekmesi için 15 dakika bekleyin. Kıvamı koyu olacak. Daha sonra zemini hafif ıslatacak şekilde tavaya tereyağı veya zeytinyağı koyun. Her bir tanesi bir dolu yemek kaşığı olacak şekilde karışımı tavaya dökün. Kısık ateşte, cızırdayana kadar arkalı önlü pişirin ve böreğiniz hazır…

OMLET PİZZA

Bu da yine pizza sevdası ile uyandığım sabahlardan birinde ortaya çıkmış bir kahvaltı pizzası, omlet pizza. Olayın ucu bir de şuraya dayanıyor: Ben küçüklüğümden beri kahvaltıda hep ana yemek arardım. Her sabah anneme, “Anne, bugün hangi ana yemek var?” derdim. Annem de, “Kızım kahvaltı işte, peynir, ekmek, zeytin, domates, salatalık,” derdi. Ben ısrarla, “Anne hayır ana yemek olarak ne yiyeceğiz?” derdim. Kendimi bildim bileli kahvaltı tabağımda yiyecek ana bir “hepsi bir arada” yemek ararım. Bu da pizza aşkımın ve ana yemek arayışımın birleşimi olarak ortaya çıkmıştır.

YAPILIŞI
Aslında mantığımız çok basit. Omletimizi pizza zemini olarak kullanacağız. Çırptığınız iki yumurtanın içine, rondodan geçirdiğiniz iki kaşık yulaf ezmesini koyup karıştırın. 1 tatlı kaşığı yağ ile yağladığınız tavaya omletinizi incecik dökün. ‒Ben krep tavasında yapıyorum.‒ Altı pişince üst olacak tarafı sadece ıslaklığı gidecek kadar 2 saniye çevirin ve tabanınız hazır. Yağlıkâğıt serdiğiniz tepsiye omlet tabanını aktarın. Üstüne salça sosunu sürüp dil peyniri, domates, zeytin ekleyin. Pizza üstünüz sizin hayal gücünüze kalmış, her şey olur. Pazar sabahları için pastırma, sucuk eklenebilir. Tüm ev halkına da hitap eden bir kahvaltı olur. Tüm malzemeyi koyduktan sonra fırının ızgara kısmını açın. 180 derecede peynirler eriyene kadar yani toplamda 2-3 dakika kızartın ve harika omlet pizzanız hazır. Biz cüce Dino ile beraber yedik. İlk başta uyuyordu ama kokuyu alınca başımda bitti…

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir