Risk iştahı devam

Verilere göre ise yabancılar bu süreçte 234-23= 211 milyon dolarlık alım yapmışlardı. Türk borsası patinaj yaparken global borsalar yükseliş rallisini sürdürdüğünden relatifte geri kalmıştı ve sonrasındaki 4 günde %3.1 artışla bunu telafi etti. Bu artışta Sanayi Endeksi hisselerinin etkili olduğu görüldü. Ereğli DÇ, hızlı yükselişi ile beraber Endekste en çok ağırlığı olan 5. hisseden 2. hisseye yükseldi. Pandemi döneminde % 10 a kadar ulaşan ağırlığı olan BIM, son durumda %7.7’ye gerilerken EREGL %7.3 ağırlığa ulaşmış durumda. Bu ikiliye en yakın hisse ise yine son dönemdeki ciddi getirisi sayesinde %5.8 ile Garanti Bankası.

 

Geçen hafta AB liderler zirvesinden Türkiye’ye yaptırım çıkabilir deniyordu ancak kısa bir metin dışında bir durum olmadı. Mart ayındaki zirveye erteledikleri görülüyor fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mart’taki zirveden de bir şey çıkmayacaktır” dedi. AB’nin 27 ülkeden oluşması ve birlikte karar alma zorunluluğu Türkiye için bu noktada avantaja dönüşmüş gözükmektedir.

 

Diğer taraftan ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama konusunu Savunma Bütçesine koyması bir sıkıntı yaratabilirdi. Önce Temsilciler Meclisinden sonra da 11 Aralık akşamı Senato’dan geçen Savunma Bütçesi için Trump Veto edeceğini dün twitterdan açıkladı. Bahanesi, “bu işin kazananı Çin olacak”mış. Bu durumda Kongre’ye gidecek tasarının tekrardan oylanması gerekecek. Ancak sorun şu: Trump seçimi kaybetti ve Cumhuriyetçi senatörler onu dinlemiyor. Dolayısıyla 20 Ocak’ta görevi devralacak Biden’in ilk icraatlarından biri, bu bütçede 30 gün süre sınırı olduğundan Türkiye’ye listedeki 12 yaptırımın en az 5’ini uygulamak olacak gibi. Bu durum Türkiye için sıkıntılı bir süreçe dönüşme riski barındırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin tavrını “Nato müttefikine yapılan saygısızlık” olarak gördüğünü söyledi ve “sabredip kazanacağız” dedi.

 

Noel tatili yaklaşırken Avrupa’da pandeminin yayılmasına karşı önlemler art arda geliyor. İspanya’da şehirlerarası seyahat yasaklanırken Almanya, bu hafta ortasından itibaren daha sert kapanmaya gidiyor. Diğer ülkelerden de bu tür haberlerin gelmesi bekleniyor.  Amaç: Noel tatilinde vaka sayısının artmasını engellemek.

 

Haftaya başlarken Altın onsunda gerileme ve petroldeki hafif artış risk iştahının devam ettiğini gösteriyor. Ancak TL’de hafif değer kaybı da dikkat çekiyor.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 25 yükselerek yeni rekor kırarken Sanayi ve Bankalar atakta. Endekste 1350 seviyesi üstünde iyimserlik devamı beklenebilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir