Risk algısı pozitif

 

“PİYASANIN ROTASI”

Risk Algısı Pozitif…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 68,266,820 – tedaviye pozitif cevap veren 44,030,214 – ölü sayısı 1,557,675 kişiye ulaşmıştır. Vaka ve ölü sayılarında artış hız kesmeden devam ederken, İngiltere’nin başladığı aşılama umutları arttırmaktadır. Aşının ABD’de onay alması ve akabinde aşılanmanın başlanması ile gerçek durum ortaya çıkacaktır.

Piyasalarda risk algısı aşı ve ABD teşvik paketi görüşmeleri ile pozitif sürerken, bu durumu bozacak negatif haber akışı bulunmamaktadır. Fakat katalistler beklenti olduğu için piyasa katılımcıları somut adımlar görmek istediğinden yukarı yönlü momentum zayıf kalmaktadır. Fakat geri çekilmelerin sınırlı kalması beklentilerin ne kadar güçlü olduğunu net olarak göstermektedir.

Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) faiz kararını takip edeceğiz. Banka faiz oranında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Türkiye tarafında AB liderler zirvesi önemli gündem olurken, Merkel ve Erdoğan konuya ilişkin açıklamalarda bulundu;

  • Merkel: Ne yazık ki dönem başkanlığımızın başında çok yoğun olarak yaptığımız Türkiye ile yoğun bir diyalog sürecine girme önerimiz benim arzu ettiğim ölçüde kabul görmedi. Doğu Akdeniz’deki aktiviteler sürüyor, özellikle Kıbrıs bu nedenle büyük sıkıntılarla karşı karşıya. İşte bu bağlamda nasıl ilerleyeceğimize dair karar almak durumunda kalacağız”
  • Erdoğan: AB’den Türkiye’ye yönelik herhangi bir yaptırım kararı bizi çok fazla ırgalamaz,

AB hiçbir zaman dürüst davranmamıştır, AB hiçbir zaman verdiği sözün arkasında durmamıştır, biz hep sabrettik hala da sabrediyoruz.

Dünyada siyaset maalesef çok çirkin ilerliyor, aklına herhangi bir şey gelen hemen masaya yaptırımı getiriyor, Türkiye ile ABD arasında nasıl bir süreç var, biz NATO’da beraber değil miyiz (ABD) Şu anda maalesef bizim silah alımlarıyla alakalı konularda attıkları adımları veya ifadeleri doğrusu şık bulmuyoruz.

Biden ile yabancı birisi değilim, Obama döneminden de gayet iyi tanışan birisiyim, hatta evime kadar gelmiş olan birisidir.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3700 seviyesi üzerinde 3710 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3650 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,9394 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 seviyesi üzerinde $1860 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2124 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,8336 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 366.290 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) zayıflık sürmektedir.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (2 – 9 Aralık) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,37 değer kazancı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (2 – 9 Aralık) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,54 değer kazancı – Gümüş %0,98 değer kazancı göstermektedir.

 

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir