Rekorlarla yürüyoruz

BIST 100 endeksi yükseliş rallisini sürdürerek dün de yeni rekorlar kırdı ve günü % 0.50 artışla 1,399.36 puandan kapattı. Dolar kurunun 7.70e kadar inmesi ile Endeksin dolar bazında fiyatı ise 180.3 seviyesine çıktı. Endekste ağırlığı olan çelikçiler ile ilgili bir haber dikkat çekiyor. Avrupa Komisyonu, Avrupalı çelik üreticileri grubu Eurofer’in talebi üzerine Mayıs ayı ortasında Türkiye’den bazı sıcak haddelenmiş yassı ürünlerin ithalatına yönelik anti-damping soruşturması başlatmıştı. Son açıklamalara göre EREGL % 5.4, diğer çelikçiler %7.6 gecici gümrüğe tabi olacak.

 

Uzadıkça uzayan bir şeye dönüşen ABD teşvik paketi ile ilgili beklentilerde yeni gelişmeler var ama halen Trump gitmeden geçecek mi belli değil. Kongre 23 Aralık’ta tatile girecek, bu nedenle 900 milyar dolar civarındaki destek paketinin 1 haftası kaldı. Gerçekleşen bir şey var o da ABD’nin, aralarında üst düzey yonga üreticisi SMIC’nin de yer aldığı düzinelerce Çinli firmayı kara listeye aldığı bildirildi. ABD’de S&P500 ve Nasdaq da yeni rekorlarla günü kapattılar.

 

Dün İngiltere Merkez Bankası’nın beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasının ardından bu sabah da Japonya Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmedi ama salgına karşı desteklerini 6 ay daha uzattı. Piyasalarda karışık seyir var ama bu hafta gümüş % 7, Bakır % 3 altın % 2 nin üzerinde değer kazandı. Böylece emtia yatırımcıları da yılı memnun bitirecek hale geldi zira bugünden sonra tatiller başlar.

 

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 75 milyonu aşarken, Hollanda, Belçika ve Almanya’da hükümetler “evde kalın” çağrısı yapıldı. Türkiye ise 2 milyona yaklaşan sayı ile dünyada vaka sayısında 6. sırada yer alıyor.

 

Bugün 12.00 Almanya, aralık ayı Ifo endeksleri ve 14.30’da Aralık Ayı TCMB Beklenti Anketi sonuçları yayınlanacak. Piyasanın enflasyon beklentisi değişimi izlenecektir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 25 yükselerek yeni rekor kırarken Sanayi ve Bankalar atakta. Endekste yorgunluk var ama ralliyi sürükleyenler zirvede bırakmak istiyor gibi. Yine de 1380 seviyesine dikkat edilmeli.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir