Piyasaların yönü

BIST100… 1,400 Puan Direncinin Altında Kapanış Yaptı… BIST100 endeksi gün boyu alıcılı bir seyir izleyen BIST100 endeksi %0.50 değer kazancıyla 1,399 puana yükselerek tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Haftanın son işlem günü öncesinde yurt içi ve yurt dışı piyasaların risk algısında bir değişme yok. CDS risk priminin de gerilemesiyle birlikte endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. BIST100 endeksi bu hafta 1,400 puan direncini iki kere test edip bu seviyenin altında günü tamamladı. 1,385 ve 1,410 puan aralığındaki konsolidasyonun sürmesi beklenebilir. BIST100 Günün ilerleyen saatlerinde TCMB beklenti anketi yatırımcıların takibinde olacak.

 

 

USDTRY… TL’de Değer Kazanma Eğilimi Devam Ediyor… Dolar TL kuru dün 7.70-7.80 arasında dalgalı bir görünüm sergiledi. Haftaya gerçekleştirilecek TCMB toplantısı öncesinde faiz artırımı beklentileri TL’nin Dolar karşısında daha fazla güçlenmesi için zemin yaratıyor.

 

 

EURTRY…9.50 Seviyesinin Altına Geriledi… TL varlıklar CDS risk primindeki gerileme ve faiz artış beklentileriyle majör para birimlerine karşı güçlü bir görünüm sergilemekte.

 

 

EURUSD…1.2250 Seviyelerinde… Euro bölgesinde fiyat baskısı Kasım’da da zayıf kalmaya devam etti. Haftanın son işlem gününde paritede dolar lehine bir güçlenme görülürken, ons fiyatının 1,880 $ seviyelerinde tutunması, dolardaki kısmi yükselişin sınırlı olabileceğine işaret ediyor. Bugün piyasalar Almanya tarafında açıklanacak IFO iş iklimi endeksi verisini takip edecek.

 

 

XAUUSD… Üst Üste Üçüncü Haftayı Artıda Tamamlama Hazırlığında… Mali teşvik paketi konusundaki görüşmelerin olumlu ilerlemesi ve FED’in güvercin para politikası tonunu korumasıyla birlikte altın 3. haftayı da artıda tamamlamaya hazırlanıyor. Altının onsu 1,880 $ seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

 

 

GAUTRY… Denge Arayışı İçerisinde… Gram altın, Dolar TL kurundaki geri çekilmeye rağmen ons fiyatındaki yükselişten destek bularak 467 TL seviyelerinde denge buldu.

 

 

BRENT… Risk İştahındaki Yükselişten Destek Buldu … Koronavirüs aşısı konusundaki olumlu gelişmeler ve mali teşvik paketi görüşmelerinin olumlu ilerlemesiyle birlikte brent petrol üst üste 7. haftayı da artıda tamamlamaya yöneldi. Koronavirüs aşılarının FDA tarafından onaylanması sonrasında ekonomik toparlanma umutları Brent petrolün varil fiyatını son 10 ayın zirvesine taşıdı. Brent petrolün varil fiyatı haftanın son işlem günü öncesinde 52 $ sınırında işlem görüyor.

 

 

SP500…Kongredeki Mali Teşvik Paketi Görüşmeleri Takip Ediliyor… ABD’ mali teşvik paketi görüşmeleri ve artan koronavirüs vaka sayılarına karşılık olarak ülke çapında alınabilecek karantina önlemleri takip edildi. ABD endeksleri Noel tarihi yaklaşırken düşük hacimlerde işlem görüyor. S&P500 endeksi dün 3,722 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bugün vadeli işlemlerde hafif ekside bulunuyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.