Piyasaların yönü

BIST100… Rekorunu Yeniledi… BIST100 endeksi günü %0.49 değer kazancıyla 1,349.50 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinde tamamladı. Endeks 1,400 puan seviyelerini test ettikten sonra geri çekildi. Toplam işlem hacmi ise 31 milyar TL seviyelerinde gerçekleşti. BIST100 endeksi TL bazından rekorlarını kırarken, dolar bazında da yükselişini sürdürüyor. S400 yaptırımları piyasanın beklentisi dâhilinde olması nedeniyle etkilerinin sınırlı kaldığı görüldü. Bugün yurt içinde TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 2021 Yılı Para ve Kur Politikası toplantısında yapacağı sunum takip edilecek. TCMB’nin rezerv güçlendirme yolunda izleyeceği patika ve buradan gelebilecek mesajlar piyasa oyuncuları tarafından merak ediliyor. Yurt dışında ise FED toplantısı ekonomik ajandada öne çıkıyor. 1,410 puan seviyeleri güçlü bir direnç noktası olarak takip edilecekken, risk iştahındaki iyimserliğe bağlı olarak endeksin güne alıcı başlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY…2021 Yılı Para ve Kur Politikası Sunumu Piyasalarında Takibinde… TCMB Başkanı Naci Ağbal 2021 yılı Para ve Kur Politikası toplantısında sunum yapacak. Ağbal’ın göreve gelmesinden bu yana ilk toplantı piyasanın takibinde olacak. Sabah saatlerinde Dolar TL kuru 7.73 seviyelerinde işlem görüyor. Saat 22’de FED Aralık ayı faiz kararını açıklayacak, sonrasında ise FED başkanı Jerome Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısı takip edilecek. FED’in faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmezken, varlık alım programları konusunda vermesi muhtemel mesajlar izlenecek.

 

 

EURTRY…9.52 Seviyelerinde… TL varlıklara yönelik iyimserlik TCMB’nin 2021 yılı para ve kur politikası sunumu öncesinde devam ediyor. Euro TL kuru sabah saatlerinde 9.52 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…FED Toplantısı Takip Edilecek… FED Aralık ayı faiz kararını bugün açıklayacak. Toplantıda faiz değişikliği beklenmiyor. ECB Euro Bölgesi Euro bölgesi bankalarına uyguladığı temettü dağıtım yasağını belirli kısıtlamalar altında kaldırdığını açıkladı. FED’in faiz kararı öncesinde dolar endeksi bu yılın en düşük seviyesine gerilerken, risk iştahındaki iyimserliğin devam etmesi beklenebilir. Euro Dolar, FED toplantısı öncesinde 1.2160 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

 

 

XAUUSD…Dolardaki Zayıflamaya Bağlı Olarak Yükseldi… Son 10 yıldaki en iyi yıllık kazancına doğru ilerleyen altın, zayıf dolar FED toplantısı mali teşvik umutlarıyla yükseliyor. Altının onsu 1,855 $ üzerinde işlem görüyor. Altının ons fiyatı 50 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görürken, FED toplantısından gelebilecek güvercin mesajlar altını yukarı doğru hareketlendirmesi beklenebilir.

 

 

GAUTRY…467 TL Seviyelerinde… Ons altındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin arasında kalan gram altın sabah saatlerinde 467 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Risk İştahı İyimserliğiyle Yükseldi… ABD’de mali teşvik paketinin Noel tatili öncesinde çıkabileceğine yönelik haberler ve aşı konusundaki olumlu gelişmelerle birlikte brent petrolün varil fiyatı yeniden 50 $ seviyesinin üzerine çıktı.

 

 

SP500…Mali Teşvik Paketi Noel Tatili Öncesine Yetişebilir… ABD’de Wall Street yeni teşvik paketini yönelik umutlarla 4 günlük düşüşün ardından artıya geçti. S&P500 endeksi günü %1 in üzerinde tamamladı. Eylül ayından bu yana en uzun düşüş serisini geride bırakan S&P500 endeksi vadeli işlemlerde pozitif görünümünü koruyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir