Piyasaların yönü

BIST100…Yeni Haftaya Risk İştahı Yüksek Başlıyoruz… Haftanın son işlem gününde BIST endeksi yurt dışı piyasalardan olumlu ayrıştı. Seansın ilk saatlerinde banka hisselerine satış gelse de öğleden sonra yurt dışı piyasalardaki risk iştahının artışıyla birlikte haftayı %2.99 değer kazancıyla 1,371 puandan tamamladı. FDA’nın koronavirüs aşısının acil kullanımı konusunda onay vermesi ve ABD’de mali teşvik paketi kaynaklı gelişmeler piyasaların olumlu bir performans sergilemesine katkıda bulunuyor. TCMB’nin 24 Aralık tarihindeki Para Politikası Kurulu toplantı tarihi yaklaştıkça yeni haftada daha çok konuşulur, tartışılır hale gelmesi beklenebilir. 6 haftalık bir yükseliş performansı sergileyen BIST100 endeksinin 1,350 puan üzerine tutunması yeni hafta için olumlu sinyaller vermesi beklenebilir. Olumlu havanın devam etmesi halinde 1,400 direncine doğru bir hareket beklenebilir. Olumlu beklentilerin aksine risk iştahının düşmesi durumunda ise 1,350 desteğine doğru bir geri çekilme yaşanabilir.

 

 

USDTRY… TCMB’nin Atacağı Adımlar Piyasanın Takibinde… ABD ve Avrupa’dan Türkiye’ye gelebilecek yaptırımların konuşulduğu haftayı Dolar TL kuru %0.72 yükselişle tamamladı. Haftanın son işlem gününe yataya yakın başlayan kur, CAATSA yaptırımlarının devreye alınacağı haberiyle yönünü 8 seviyesine çevirirken, akşam saatlerinde gelen alımların etkisiyle yeniden 7.80 seviyelerine geri çekildi. CAATSA yaptırımları riski her ne kadar devam etse de TL varlıklar üzerinde yarattığı baskının sınırlı olması beklenebilir.

 

 

EURTRY… 9.50 Seviyesinin Üzerinde… Kasım ayı tüketici enflasyonu verisinin beklentilerden yüksek gelmesiyle birlikte TL varlıklardaki reel faiz endişesi bu ay daha fazla tartışılır hale geldi. Bu açıdan 24 Aralık tarihinde TCMB’nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı daha önemli hale geldi. Politika yapıcılardan gelen enflasyonla mücadele mesajları piyasalarda olumlu karşılık bulurken, somut adımların gelmesi ve piyasa reel faiz farkı konusunda somut adımlar görmek istiyor. Euro TL kuru yeni haftanın ilk saatlerinde 9.50 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…1.21 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olma Çabasında… Global piyasalardaki risk iştahına bağlı olarak Euro Dolar paritesi 1.21 seviyesi üzerine tutundu. FDA’nın koronavirüs aşısının ABD’de acil kullanımını onaylamasının ardından Pfizer ve BionTech firmasının ürettiği aşıların ABD genelinde sevkiyatı başlanıldı. Mali teşvik paketi konusunda olumlu gelişmeler yaşanırken 900 milyar $ tutarındaki paketin onaylanması bekleniyor. AB ve İngiltere 31 Aralık tarihi yaklaşırken, aradaki pürüzlerin giderilebilmesi için daha fazla mesai yapma kararı aldılar. Euro alım yönündeki opsiyonların sayısındaki düşüş rallinin devam etmesi konusunda şüphe yaratsa da piyasalardaki haber akışının olumlu olması risk iştahının Euro lehine yüksek seyretmesine destek oluyor.

 

 

XAUUSD… Mali Teşvik Paketinin Kongreden Geçmeye Yakın Olduğu Konuşuluyor… Aşı konusundaki gelişmeler ve mali teşvik paketi konusundaki görüşmelerin devam etmesi altın fiyatlarının yatay bir seyir izlemesine neden oluyor. Altının ons fiyatı haftanın ilk gününde 1,830 $ seviyesi üzerine tutunurken, ABD’de mali teşvik paketine olan ihtiyaç düşük faiz ortamının en az 2 yıl daha devam edeceği beklentilerini canlı tutuyor. FED’in gerçekleştireceği yılın son toplantısı varlık alım programlarına dair gelebilecek açıklamalar açısından dikkatle takip edilecektir.

 

 

GAUTRY…460 TL Seviyesinin Üzerinde… TL varlıkların olumlu seyri ve altının ons fiyatındaki yatay seyir gram altın fiyatının yatay bir seyir izlemesine neden oluyor. Gram altın haftanın ilk işlem gününde 463 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT…Son 9 Ayın En Yükseğinde… Petrol fiyatları aşı konusundaki gelişmelerle birlikte son 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 50.3 $seviyelerinde işlem görüyor. ABD’de mali teşvik paketi beklentileri doları zayıflatırken, benzin ve jet yakıtı fiyatlarını ise olumlu etkilemesi beklenebilir.

 

 

SP500… Aşı ve Mali Teşvik Konusundaki Gelişmelerden Destek Buluyor… Geçtiğimiz hafta ABD hisse senedi piyasalarında satışlar görülse de büyük resimde şimdilik bir bozuma olduğunu söylemek güç. Mali teşvik paketi kaynaklı gelişmeler S&P500 endeksine vadeli piyasalarda destek oluyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir