Piyasaların yönü

BIST100…AB Liderler Zirvesi Gündemde Öne Çıkıyor… BIST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %0.16 yükselişle tamamladı. Bankalardaki geri çekilmenin devam etmesi endeksin zayıf bir görünüm sergilemesine neden oldu. Endekse petrokimya hisselerinin ve telekom hisselerinin destek verdiği görüldü. 2 hafta önceki rallinin ardından pozisyonlarda dengelenme çabaları dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta açıklanan tüketici enflasyonu verisinin ardından piyasalar bu hafta TCMB’nin para politikası stratejisini takip edecek. Yurt dışı tarafta Noel tatili öncesinde nispeten olumlu hava korunuyor. Endeksin 1,300 puan üzerinde zemin bulması, pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bu hafta piyasalar 10-11 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek piyasalarda önemli bir belirsizlik unsuru olan AB Liderler Zirvesini takip edecek. Bilindiği üzere Almanya başbakanı Merkel Türkiye’ye yönelik yaptırımların masada olduğunu belirtmişti. Fransa’nın da diğer ülkelere Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda lobi yaptığı biliniyor.

 

 

USDTRY… Yeni Haftaya Sakin Başladı… Geçtiğimiz hafta oldukça volatil bir görüntü sergileyen Dolar TL kuru yeni haftaya 7.81 seviyelerinde sakin başladı. Ekonomideki dönüşüm adımları sonrasında TL varlıkların pozitif ayrıştığını görüyoruz. Tüketici enflasyonu verisi sonrasında Dolar TL kuru bir miktar yükselse de TCMB’nin atacağı adımlar piyasaların takibinde olacak. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Moodys takvimde olmasına rağmen Türkiye’nin kredi görünümü hakkında bir değerlendirme yayımlamadı.

 

 

EURTRY…9.47 Seviyelerinde… TL varlıklar veri akışı açısından oldukça yoğun bir haftaya başlıyor. Euro TL kuru ise geçtiğimiz haftanın aksine sakin bir görünüm sergilemeyi sürdürüyor. AB Liderler Zirvesi piyasanın gündeminde ilk sırada yer alıyor.

 

 

EURUSD… Veri Akışının Yoğun Olacağı Bir Hafta Başlıyor… Brexit ve Perşembe günü gerçekleştirilecek ECB toplantısı öncesinde Euro varlıklar geçtiğimiz haftalardaki kazançlarının bir kısmını geri bıraktı. AB ve İngiltere arasındaki anlaşmalı Brexit ihtimalinin %50-50 olduğu ifade ediliyor. Çıkmaza giren balıkçılık konusundaki görüşmelerde olumlu gelişmeler var. ABD ve Çin arasındaki yaptırım krizinin yeniden canlanması sonrasında dolarda yükseliş var. Euro dolar paritesinde 1.2175 seviyeleri direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

XAUUSD… Altının Ons Fiyatı 1,840 $ Seviyelerinde… ABD’de çıkmaza giren teşvik paketi görüşmelerinde Demokratlardan gelen olumlu sinyal sonrasında ABD başkanı Donald Trump’ın 908 milyar dolarlık paketi onaylayabileceği ifade ediliyor. Aşı konusundaki gelişmeler ve Çinli bazı yetkililere yaptırım geleceği haberleri altın fiyatlarının dengelenmesine yol açıyor. Genişlemeci para politikalarının devamı, enflasyon beklentileri orta vadede altın fiyatlarının yükselişine destek olmayı sürdürmesi beklenebilir.

 

 

GAUTRY… Yeni Haftaya Yataya Yakın Başladı… Altının ons fiyatındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki hareketlerin ekseninde dengeli bir görünüm sergiliyor. Gram altın yeni haftanın ilk saatlerinde 462 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Vadeli Piyasalarda Varil Başına 49 $ Seviyelerinde İşlem Görüyor… Aşı konusundaki iyimserlik ve mali teşvik paketi beklentilerinin etkisinde yükselen brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya yataya yakın ekside başladı. OPEC+ toplantısında günlük 1.9 milyon varil üretim artışı yerine 500 bin varil üretim onaylandı ve üye temsilcilerinin arz gelişmelerini her ay görüşmesi kararı alındı.

 

 

SP500… Mali Teşvik Paketi Konusundaki Gelişmeler İzleniyor… Global hisse senedi piyasaları Cuma günkü pozitif seyrin ardından yeni haftada zayıf bir görünüm sergiliyor. S&P500 endeksi vadeli işlemlerde yataya yakın ekside başladı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir