Piyasaların yönü

BIST100…Sanayi Hisseleri Yükselişe Öncülük Etti… BIST100 endeksi sanayi hisselerindeki yükselişin öncülüğünde Salı gününü %0.75 yükselişle 1,340 puandan tamamladı. Bankacılık hisseleri negatif ayrışmayı sürdürdü. BDDK pandemi nedeniyle reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirleri 30 Haziran tarihine kadar uzattı. Döviz alımında 1 işgünü valör uygulamasını sonlandırdı. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in bir öncekinden daha büyük bir destek paketi teklifinde bulunması sonrasında global piyasalar yeni işlem gününe risk iştahındaki yükselişle başladı. Diğer taraftan aşı konusundaki olumlu gelişmeler gelişen piyasa ülke varlıklarını destekliyor. Yarın başlayacak olan AB Liderler Zirvesi gündemin odak noktasında kalmayı sürdürüyor. Global piyasalarda risk iştahındaki yükselişe rağmen, AB Liderler Zirvesinden Türkiye’ye yönelik alınabilecek bir yaptırım kararı ihtimali nedeniyle piyasadaki yükselişlerin güdük kalması beklenebilir.

 

 

USDTRY… AB Liderler Zirvesi Öncesinde Temkinli Bekleyiş Devam Ediyor… TL varlıklardaki değer kazanma eğilimi ön planda olsa da, Dolar TL kuru net bir yön tayin edilebilmek için yarın gerçekleştirilecek AB liderler zirvesinden çıkacak kararların ve ABD Kongresi’ndeki CAATSA tasarısının sonuçlarını bekliyor. Yaptırım riskinin hafiflemesi durumunda TL varlıklara yönelik risk iştahının da artmasını beklenebilir. BDDK dün altın ve döviz alımında bir işgünü valörlü alım uygulamasını kaldırdı. Dolar TL kuru dün sınırlı bir şekilde yükseldikten sonra yeniden 7.80 seviyelerine geri çekildi.

 

 

EURTRY… 9.50 Seviyelerine Yöneldi… TL varlıklar yarın başlayacak AB Liderler Zirvesi öncesinde yatay hareketini sürdürüyor. Euro TL kurunda Euro’nun global bazda değer kazanmasıyla birlikte sınırlı bir şekilde yükseldiği görülüyor.

 

 

EURUSD… 1.2130 Seviyesinin Üzerinde… Aşı konusundaki olumlu gelişmeler ve yeni işlem gününde risk iştahının yükselmesiyle birlikte Euro Dolar paritesi yönünü yukarı çevirdi. AB ve ABD tarafında bugün önemli bir haber akışı bulunmuyor.

 

 

XAUUSD… FDA’nın Aşılara Onay Vermeye Yakın Olduğu Haberiyle Geriledi… Altının ons fiyatında yeniden 1,900 $ seviyeleri konuşulmaya başlanılmışken, FDA’nın Pfizer ve Moderna’nın aşılarına onay vermeye yakın olduğu haberlerinin etkisiyle yönünü 1,850 $ seviyelerine çevirdi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin 916 milyar dolarlık yeni bir destek paketi teklifinde bulundu.

 

 

GAUTRY…470 TL Seviyesinin Altında…Gram altın ons fiyatındaki düşüşe bağlı olarak 470 TL seviyesinin altına geriledi.

 

 

BRENT… Brent Petrolün Varili 48.5 $ Seviyelerinde… Koronavirüs vaka sayılarındaki artışa rağmen aşı konusundaki olumlu gelişmeler ve ABD’de teşvik paketi beklentileri enerji fiyatlarına destek oluyor.

 

 

SP500… Rekor Seviyelere Yükseldi… S&P500 endeksi Covid-19 vakalarındaki artış ve pandemi kısıtlamalarına dair haber akışıyla ekside başladıktan sonra, teşvik paketi umutlarının yeşermesiyle birlikte 3,708 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir