Piyasaların yönü

BIST100…Sanayi Hisseleri Endekse Destek Oldu, Banka Hisseleri Negatif Ayrıştı… BIST100 endeksi haftaya yataya yakın ekside başladı. Bankalar geçtiğimiz haftaki düşüşü devam ettirdi. Endekste hisse bazında ayrışmalar yaşandı. Sanayi hisseleri nispeten daha olumlu bir performans sergiledi. AB liderler zirvesi ve ABD Savunma bütçesi görüşmelerinde gündeme gelen CAATSA yaptırımları konusu gündemde kalmaya devam ediyor. Yeni işlem gününde dünyada artmaya devam eden koronavirüs vakalarına bağlı olarak global hisse senedi piyasaları karışık bir görünüm sergiliyor.

 

 

USDTRY…7.80 Seviyelerinin Üzerine Tutundu… Döviz piyasalarındaki yatay seyir devam ediyor. Dolar TL kuru haftanın ikinci işlem gününde 7.80 seviyesinin biraz üzerinde işlem görüyor. TCMB’nin atacağı adımlar, ABD ve Avrupa’nın gündemindeki yaptırımlar ve bunun olası etkileri piyasaların gündeminde kalmayı sürdürüyor.

 

 

EURTRY…TL Varlıklar Yatay Seyrediyor… Bu hafta açıklanacak cari denge ve işsizlik verisi öncesinde TL majör para birimleri karşısında direnç gösteriyor. Euro TL kuru dar bir bant içerisine sıkışmış durumda 9.49 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…Yoğun Veri Akışının Gölgesindeki Parite Yön Arayışı Sürüyor… Koronavirüs vaka sayılarındaki artış global piyasalarda belirsizlik yaratırken, dolar euro karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri alarak destek noktasında duraklamaya geçti. Euro bölgesinden gelecek veriler ve Perşembe günü gerçekleştirilecek ECB toplantısı gündemde öne çıkıyor. Ekonomik kapanma koşullarının devam ettiği bir ortamda ZEW Ekonomik hissiyatı verisinin karışık bir sinyal vermesi beklenebilir. AB ve İngiltere de henüz bir anlaşmaya varabilmiş değil. Yeni işlem gününde Euro dolar paritesi 1.2120 seviyelerinde işlem görüyor. ABD’de teşvik paketi görüşmeleri yeniden tıkanmış durumda. 908 milyar dolarlık pandemi paketi görüşmeleri yavaşlarken, hükümetin harcamalarını belirleyen 1.4 trilyon dolarlık torba yasaya odaklanıldı.

 

 

XAUUSD…Son 2 Haftanın Zirvesinde… Ons altın koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve ABD’de çıkmaza giren teşvik paketinin etkisinde son 2 haftanın en yüksek seviyesi ulaştı. 1,871 $ seviyelerine kadar yükselen ons altın, sabah saatlerinde bir miktar geri çekilse de ekonomik büyüme üzerindeki endişeler ve genişlemeci para politikalarının devamı beklentisiyle yükseliş performansını sürdürmesi beklenebilir.

 

 

GAUTRY…470 TL Seviyesini Test Etti… Gram altın, ons fiyatının son 2 haftanın zirvesine ulaşmasıyla birlikte 470 TL seviyelerine yükseldi.

 

 

BRENT… Vaka Sayılarındaki Artışın Etkisinde Geriledi… Koronavirüs vaka sayılarındaki artış petrol talebinin azalacağı beklentileriyle birlikte enerji fiyatlarının zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Brent petrolün varil fiyatı OPEC+ toplantısı sonrasında haftaya ekside başladıktan sonra kayıplarını genişletti ve vadeli piyasalarda 48 $ seviyelerine geriledi.

 

 

SP500…Yeni Haftada Risk İştahında Gerileme Var… ABD piyasaları 10 Aralık tarihinde FDA’nın aşı hakkında vereceği karar odaklandı. Diğer taraftan Kongredeki teşvik paketi görüşmelerinde somut bir ilerlemenin olmaması yatırımcıların temkinli bir iyimserlik sergilemesi neden oluyor. Koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve alınan önlemlerin risk iştahını bir miktar törpülediği dikkat çekiyor.

Kaynak: Alan Yatırım

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir