Piyasaların yönü

BIST100…Kritik 1,440 Puan Seviyesi Takip Edilecek… BIST100 endeksi yurt dışı piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olduğu Cuma gününü yataya yakın bir şekilde 1,426 puandan tamamladı. Haftalık bazda ise %1.3 değer kazandı. Geçtiğimiz hafta Noel tatili nedeniyle işlem hacimleri düşerken yeni haftada da tatil rehavetinin devam etmesi beklenebilir. Daha önce mali teşvik paketini yetersiz bulduğunu ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, 900 milyar dolarlık ekonomik destek paketini ve 1,4 trilyon dolarlık bütçeyi imzaladı. Asya piyasaları ve ABD endeks vadelileri yeni haftaya risk iştahını destekler nitelikte haberlerin etkisinde güne pozitif başladı. Veri akışının sakin geçeceği haftanın ilk işlem gününde, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının ardından asgari ücrete yapılacak zam oranı belli olacak.

 

 

USDTRY… Dolar TL Kuru Geri Çekildi… TCMB’nin Aralık ayı toplantısında politika faizini 200 baz puan artırmasından sonra Dolar TL kurunda geri çekilme gözlemleniyor. Geçtiğimiz hafta 7.53-7.73 bandından işlem gören Dolar TL kuru yeni haftanın ilk saatlerinde 7.54 seviyelerinde. TCMB Başkanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sıkı para politikası ve enflasyon hedeflerine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

 

EURTRY…9.22 Seviyelerine Geriledi… TCMB toplantısı ve sıkı para politikası sinyalleriyle birlikte TL varlıkların majör para birimleri karşısında güç kazandığını görüyoruz. Euro TL kuru yeni haftanın ilk saatlerinde 9.22 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… ABD Başkanı Donald Trump Mali Teşvik Paketini İmzaladı… ABD medyasında çıkan haberlere göre Donald Trump kongrede onaylanan 900 milyar dolarlık ekonomik destek paketi ve 1,4 trilyon dolar tutarındaki bütçe tasarısını imzaladı. Dolar yeni haftaya global bazda değer kaybıyla başlarken, Euro Dolar paritesi 1.2225 seviyelerine doğru güçlü bir zeminde yükseldi.

 

 

XAUUSD…1,900 $ Seviyesini Test Etti… Temmuz ayından bu yana zayıf bir görünüm sergileyen ons altın, Aralık ayını artıda tamamlamaya hazırlanıyor. 900 milyar dolar tutarındaki teşvik paketinin imzalandığı haberiyle 1,900 $ seviyesini test etti.

 

 

GAUTRY… 458 TL Seviyelerinde… Altının ons fiyatındaki yükselişe rağmen, TL varlıklardaki güç kazanma eğilimi gram altın fiyatlarının zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Altının gram fiyatı yeni haftaya 458 TL seviyelerinde başladı.

 

 

BRENT… Teşvik Paketinin İmzalanması Sonrasında Yataya Yakın Seyrediyor… ABD’de imzalanan teşvik paketi ve vaka sayılarındaki artışın etkisinde dengelenen petrol fiyatları yataya yakın bir görünüm sergiliyor. Brent petrolün varil fiyatı varil fiyatı vadeli işlemlerde 51 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

SP500…Vadeli Piyasalarda Haftaya Artıda Başladı… Geçtiğimiz Cuma günü Noel tatili nedeniyle kapalı olan ABD hisse senedi piyasaları, yeni haftada vadeli işlemlerde Trump’ın ekonomik teşvik paketini imzalamasıyla birlikte pozitif bir başlangıç yaptı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.