Piyasaların yönü

BIST100… İşlem Gününü 1,426 Puandan Tamamladı…BIST100 endeksi %0.59 yükselişle günü 1,426 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesindeki kapanışını gerçekleştirdi. Gün boyunca alıcılı bir görünüm sergileyen BIST100 endeksinde TCMB’nin Aralık ayı faiz kararı takip edildi. TCMB politika faiz oranını 200 baz puan artırarak %17’ye yükseltti. Haftanın son işlem gününde Noel tatili nedeniyle yurt dışı piyasaların bir bölümü kapalı olacak. BU sebeple önemli bir veri makroekonomik verinin de olmaması nedeniyle düşük hacimli, sakin bir işlem günü geçirilmesi beklenebilir. Brexit sonrası ticaret anlaşması olumlu sonuçlanırken, ABD’de mali teşvik paketi belirsizliği sürüyor. Teknik olarak 1,400 puan seviyesi üzerindeki kapanışlar, endeksin yükseliş zemini kazanması açısından oldukça önemli.

 

 

USDTRY… TCMB’nin Faiz Kararı Sonrasında TL Varlıklar Güçlendi…TCMB aralık ayı toplantısında politika faiz oranını 200 baz artırarak %17 seviyesine yükseltti. Toplantı karar metninde son dönemde enflasyon dinamiklerindeki yükselişe karşılık olarak sıkı bir para politikası duruşu sergilendiği, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığın süreceği ifade edildi. Kararın açıklanmasıyla birlikte Dolar TL kuru sert bir şekilde gerileyerek 7.55 seviyelerine geri çekilirken, gelen tepki alımlarıyla birlikte 7.58 seviyelerinde dengelendi.

 

 

EURTRY…9.25 Seviyelerine Geriledi… TCMB’nin faiz kararı sonrasında TL varlıklar güçlenirken Euro TL kuru 9.25 seviyelerine geriledi.

 

 

EURUSD… AB ve İngiltere Brexit Sonrası Ticaret Anlaşması Konusunda Anlaştı… İngiltere ve AB arasındaki Brexit sonrası ticaret anlaşmasında mutlu sona ulaşıldı. ABD’de Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler Trump’ın 2,000 $’a yükseltilmesi talebiyle kongreye geri yolladığı vatandaşlara yardım paketini kabul etmedi. Euro Dolar paritesi 1.22 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

XAUUSD…Son Dönemdeki Kayıplara Rağmen, Son 10 Yılın En İyi Yıllık Performansıyla Tamamlamaya Hazırlanıyor… Altın son zamanlardaki düşüş eğilimine rağmen 2020 yılını son 10 yılın en iyi performansıyla tamamlamaya hazırlanıyor. Noel tatili öncesinde Brexit sonrası ticaret anlaşması ve mali teşvik paketi konusundaki gelişmelerle yükselişe geçen ons altın Noel tatili nedeniyle bugün işlem görmeyecek.

 

 

GAUTRY… TL’deki Değer Kazancına Bağlı Olarak Geriledi… Altının gram fiyatı, ons fiyatındaki yataya yakın seyir ve TL’deki güçlenmenin etkisinde 453 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT… 51 $ Seviyesinin Üzerine Tırmandı… Global piyasaların koronavirüs mutasyonu şokunu üzerinden atması ve Brexit sonrası ticaret anlaşması konusunda olumlu gelişmelerle birlikte 51 $ seviyesinin üzerine çıktı.

 

 

SP500… Noel Tatili Öncesinde Yükseldi… ABD’de hisse senedi piyasaları Noel tatili öncesinde günü yükselişle tamamladı. S&P500 endeksi %0.39 değer kazanarak 3,704 puana yükseldi. Noel tatili nedeniyle ABD hisse senedi piyasaları bugün kapalı olacak.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.