Para Politikası Kurulu kararı öncesi sakin seyir

Dünya borsaları yükselişini sürdürüyor. Brexit konusunda prensip anlaşmasına varılması ve Ek Mali Paketin sene sonuna kadar çıkartılacağı beklentisi küresel risk iştahını destekliyor. Mayıs ayından beri ilk kez gerileyen hane halkı harcamaları ve istihdam tarafındaki zayıflama nedeniyle ABD hisseleri Avrupa ve Asya’nın gerisinde kalıyor.

Türkiye piyasaları Para Politikası Kurulu kararı öncesi sakin bir seyir izliyor. MSCI Türkiye %0,6 ile MSCI Gelişmekte Olan Avrupa endeksinin yarısına yakın yakın yükseldi. Türk lirası gelişmekte olan para birimlerine göre daha zayıf bir seyir izliyor. Son dönemdeki hızlı yükseliş sonrası normal karşılıyoruz.

ABD ve Avrupa vadelilerindeki yükselişe rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Saat 14:00’de açıklanacak Para Politikası Kararı öncesi hisse senedi ve kurda sert bir hareket beklenmiyor. Endeks için destek olarak 1.395, direnç olarak 1.430, 1450 seviyeleri öne çıkıyor.

Faiz artışına yönelik piyasa beklentileri 100 – 250 baz puan arasında geniş bir aralığa yayılmış durumda. 2021 yılı tahmini enflasyonuna göre yüksek ex-ante reel getiri ve kredi kalitesindeki bozulma endişesiyle biz tahmin aralığının alt ucunda bulunuyoruz.

Piyasaya göre daha düşük faiz artışı beklentimize rağmen Türk lirasının önümüzdeki 12 ayda %5 civarı reel değer kazanacağı beklentimizi koruyoruz. Merkez Bankası’nın 150 baz puan ve üzeri faiz artışı yaparak piyasalara pozitif sürpriz yapması durumunda Türk lirası dolara karşı 7.5 seviyesini deneyebilir. Faiz artışına gidilmemesi kısa vadede kur üzerinde baskı yaratır. Aralık ayı enflasyonuna bağlı olarak önümüzdeki haftalarda baskı artabilir.

Kaynak İs Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.