Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teşvik paketi umutlarının aşı cephesindeki gelişmelerle pekişmesiyle alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, teşvik paketi cephesindeki olumlu gelişmelerin yarattığı iyimserliğin, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna’nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının güvenirliğini teyit etmesi ile pekişmesi sonucu alıcılı seyir izledi. Teşvik paketi cephesinde Cumhuriyetçi ve Demokrat vekillerden oluşan bir grubun dün 908 milyar dolarlık teşvik paketinin ikiye bölündüğü yeni bir planı açıklamasının ardından, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi McConnell’ı, Senato Azınlık Lideri Schumer’i ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri McCarthy’yi bütçe ile Kovid-19 destek paketini görüşmeye davet etti. Söz konusu görüşmeye ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de telefonla katılması beklenirken, liderlerin anlaşmaya varması halinde Kovid-19 desteğinin hükümetin kapanmasını önlemek için Cuma gününe kadar geçmesi gereken bütçe tasarısına eklenebileceği belirtildi. Mevcut gelişmeler ışığında yıl sonundan önce tarafların paket konusunda anlaşmaya varabilecekleri yönündeki beklentiler artıyor. Bu bağlamda, S&P 500 endeksi %1,29 değer kazancı ile 3.694,62 puan seviyesinden kapanırken; Dow Jones endeksi Apple hissesinde görülen %5’lik yükseliş öncülüğünde, %1,13 artışla 30.199,31 puan ile günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %1,25 artışla 12.595,06 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında teşvik iyimserliğinin bu akşam sona erecek olan Aralık ayı FOMC toplantısına yönelik beklentilerle güçlenmesi ışığında alıcılı seyir izlediğini görüyoruz. Ayrıca, Apple yönetiminin 2021’in ilk yarısında iphone üretimini %30 artıracakları yönündeki açıklamasının ardından Apple’ın tedarikçisi olan şirket hisselerinde görülen yükseliş de fiyatlamalarda etkili oluyor. ABD vadeliler cephesinde ise FOMC toplantısı öncesinde yatay karışık seyir hakim.

Yurt dışında ise, ABD’de perakende satışlar ve PMI verilerine ek olarak Aralık ayı FOMC toplantısı takip edilecek. Euro Bölgesinde de PMI verileri takip edilecek. ABD imalat PMI verisinin Aralık ayında aylık bazda 0,9 puan düşüşle 55,8 puana, hizmet PMI verisinin de 2,5 puan düşüşle 55,9 puana gerileyeceği tahmin ediliyor. Aralık ayı FOMC toplantısına ilişkin olarak faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Ancak tahvil alımları cephesinde yapılacak sözlü yönlendirmeler tahvil faizleri cephesinde volatilite yaratabilir. Euro Bölgesi cephesinde de imalat PMI verisinin aylık bazda 0,8 puan düşüşle 53 seviyesine gerilemesi, hizmet PMI verisinin ise 0,3 puan artışla 42 seviyesine ılımlı yükselmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde de TÜFE verisinin revizyonu izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir