Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tam kapanma endişeleri ve devam eden teşvik anlaşmazlığı nedeniyle negatif eğilimli seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen aşının uygulanmaya başlanmasına karşın, derinleşen salgın bilançosu nedeniyle tam kapanmanın devreye alınabileceği yönündeki endişelerle negatif eğilimli seyir izledi. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre ABD’de vaka sayısı 16 milyonu, salgın nedeniyle hayatını kaybendenlerin sayısı da 300.000’i aşarak diğer ülkelerdeki sayıların oldukça üzerinde bulunuyor. Bu endişe verici tablo karşısında New York City Belediye Başkanı De Blasio, Mayıs ayından bu yana görülmemiş bir enfeksiyon tablosunun mevcut olduğunu ve tam kapanmanın devreye alınmaması durumunda sağlık sisteminin çökeceğini ifade etti. Aşılama cephesinde de, dün Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen aşı ile ABD’de COVID-19’a karşı aşılama başladı. New York’ta yoğun bakımda çalışan hemşire Sandra Lindsay canlı yayında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısını yaptıran ilk kişi oldu. Aşıda öncelik sağlık çalışanlarına verilecek. Teşvik paketi cephesinde ise, 908 milyar dolarlık pakete ilişkin olarak taraflar hala eyalet ve yerel hükümet yardımları unsurları nedeniyle uzlaşmaya varamadı. Bu bağlamda, S&P 500 endeksi %0,44 değer kaybı ile 3.647,49 puan seviyesinden kapanırken; Dow Jones endeksi %0,62 düşüşle 29.861,55 puan ile günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise teknoloji sektörü hisselerinde öne çıkan alımlarla %0,50 artışla 12.440,04 seviyesinden kapandı. Hisseler özelinde United Airlines hisselerinde düşüşler %3’ü aşarken, Amazon hisseleri %1,3 yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında da, tam kapanmanın olası makro etkilerine ilişkin endişeler ve teşvik paketi konusunda devam eden belirsizlikler nedeniyle satıcılı seyir görülüyor. Bu arada, Brexit cephesinde de anlaşmaya varılamayacağınailişkin süregelen korkular da piyasalardaki risk algısını olumsuz etkiliyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay karışık seyir hakim

Yurt dışında, bugün ABD’de Kasım ayı sanayi üretimi ve Aralık ayı New York Empire State İmalat Endeksi izlenecek. ABD’de sanayi üretiminin Kasım’da aylık bazda %0,3 artış göstermesi; New York Empire State İmalat Endeksi’nin de Aralık ayında 0,2 puan artışla 6,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Hafta içerisinde ise ABD’de perakende satışlar ve PMI verilerine ek olarak Aralık ayı FOMC toplantısı gündemimizde olacak. Euro Bölgesi’nde de PMI verilerine ek olarak TÜFE verisinin revizyonu takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir