Küresel piyasalar

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu?

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, 245K kişi artış ile beklentinin altında gelen Kasım ayı tarımdışı istihdam verisinin teşvik paketi çalışmalarını hızlandırabileceği yönündeki ümitlerle alıcılı seyir izleyerek rekor yüksek seviyelerden günü tamamladı. Ayrıca ABD’nin seçilmiş başkanı Biden’ın da veri sonrası güçlü bir paketin gerekliliğine dikkat çekerken, devam eden görüşmelerde Demokratların 908 milyar dolarlık paketinin kabul edilebileceğine yönelik sinyallerin artması da piyasalardaki olumlu atmosferi destekledi. Bu bağlamda, Dow Jones endeksi, Chevron ve Caterpillar hisselerinde %3’ü aşan kazançlarla, %0,83 değer kazancı ile 30.218,26 puan seviyesinden kapanırken; S&P 500 endeksi %0,88 artışla 3.699,12 puandan günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,7 artışla 12.464,23 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde, enerji sektörü hisseleri %5,4 yükselişle en iyi performans gösterenler arasında ilk sırada yer aldı. Cuma günü yaşanan yükselişin etkisiyle ABD endeksleri haftalık bazdaki kazançlarını dördüncü haftada da devam ettirdi. Dow Jones endeksi haftalık bazda %1 yükselirken, S&P 500 endeksi %1,7 getiri sağladı. Nasdaq endeksi ise %2,2 yükseliş ile en iyi performansı gösterdi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları yeniden öne çıkan ABD-Çin gerilimi nedeniyle karışık seyir izliyor. Reuters’ın haberine göre Trump yönetimi, Hong Kong’da seçilmiş muhalefet liderlerine yönelik tutumları gerekçesiyle Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım uygulanacak yetkililer arasında Çin Komünist Partisi üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Reuters’a konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre, söz konusu yetkililer için varlıkların dondurulması ve diğer finansal yaptırımlar tasarlanıyor. ABD vadeliler cephesinde de, Cuma günü görülen rekor yüksek seviyelerin ardından hafif satıcılı seyir hakim. Özellikle yeni zirvelere yükselen vaka sayılarının salgında üçüncü dalgaya ilişkin endişeleri öne çıkarmasına ek olarak teşvik konusundaki belirsizliklerin fiyatlamalarda öne çıktığını gözlemliyoruz. Ayrıca aşı cephesinde yaşanan gelişmelere karşın, pandemi öncesi makroekonomik görünüme geri dönüşe ilişkin net işaretler olmaması da vadelilerde görülen negatiflikte etkili olan bir diğer unsur olduğunu belirtmek isteriz

Yurt dışında, veri akışı genel olarak sakin seyrederken, Euro bölgesinde Aralık ayı Sentix yatırımcı güveni takip edilecek. Beklenti -7,8 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde.

Gelecek gündemde neler var?

Yeni haftada ABD’de TÜFE ve Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Euro Bölgesi’nde de büyüme verisine ek olarak, AMB Aralık ayı faiz kararı toplantısı takip edilecek. Yapılan ankete göre bankanın pandemi sona erene kadar bölgede borçlanma maliyetlerini tutma niyeti çerçevesinde varlık alım programını 2021 sonuna uzatacağını ve programın büyüklüğünün 500 milyar euro artırılarak 1,85 trilyon euroya çıkarılacağını öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir