Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Başkan Trump’ın ek teşvik paketini imzalaması ile artan iyimserlikle rekor seviyelerden kapandı

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, Başkan Trump’ın 900 milyar dolarlık ekonomik destek paketi ve 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzalamasının yarattığı iyimserlikle rekor yüksek seviyelerden kapandı. Böylece, Dow Jones endeksi %0,68 değer kazancı ile 30.403,97 puan seviyesinden kapanırken; S&P 500 endeksi %0,87 yükseliş ile 3.735,36 puan ile günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,74 değer kazancıyla 12.899,42 seviyesinden kapandı. Teşvik paketi cephesinde dün ABD Temsilciler Meclisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının 2 bin dolara çıkarılmasına ilişkin tasarıyı onayladı. 134’e karşı 275 oyla kabul edildi. Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit yardımını 2 bin dolara çıkarmaya yönelik tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu olacak.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları, dün ABD piyasalarında görülen güçlü alıcılı seyir sonrasında Çin endekslerinde görülen negatif seyir nedeniyle karışık seyir izliyor. Çin endeksleri, AB ile Çin arasında uzun zamandır beklenen yatırım anlaşmasının imzalanacağı yönündeki haberlere karşın negatif ayrışıyor. ABD vadeliler cephesinde ise pozitif seyir hakim.

Bugün yurt dışında veri akışı sakin seyredecek.

Gelecek gündemde neler var?

Haftanın geri kalanında, ABD’de Chicago PMI, bekleyen konut satışları ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise veri akışı sakin seyredecek. Asya cephesinde ise Çin’de PMI verileri, Japonya’da ise sanayi üretimi verisi takibimizde olacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.