Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teşvik paketi beklentileri ile rekor yüksek seviyelerden kapandı

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, beklentiden kötü seviyede gelen haftalık işsizlik maaşı başvurusuna karşın, teşvik paketi cephesinde uzlaşmaya varılacağına yönelik beklentilerle rekor seviyelerden kapandı. Makro veriler cephesinde ABD haftalık işsizlik ödeneği başvuruları beklenmedik bir şekilde üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, normal eyalet programlarındaki ilk işsizlik başvuruları 12 Aralık’ta 23.000 artarak 885.000’e yükseldi. Bu veriler, Kovid-19 vakalarındaki artış ve iş yeri kapanmalarının baş gösterdiği bir ortamda işgücü piyasasındaki toparlanmanın tekrar sarsıldığını gösteriyor. Teşvik paketi tarafında taraflar 900 milyar dolarlık destek paketi üzerinde anlaşmaya yaklaşırken, paketin içeriğinde Amerikan vatandaşlarına yönelik 700 dolara yakın doğrudan desteğin de yer alacağı belirtildi. Senato Çoğunluk Lider Mc Connell Kongre’nin yüksek olasılıkla hafta sonu bu konu üzerinde çalışacağının belirtti ve milletvekillerinin yasayı onaylayacak kadar zaman kazanmak için kısa vadeli bir finansman önlemi geçirmeleri gerekebileceğini söyledi. Bu bağlamda, Nasdaq endeksi %0,84 değer kazancı ile 12.764,75 puan seviyesinden kapanırken; S&P 500 endeksi, %0,58 artışla 3.722,48 puan ile günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,49 artışla 30.303,37 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında, Asya özelindeki fiyatlamaların etkisiyle satıcılı seyir görülüyor. Japonya’da çekirdek tüketici fiyat endeksi Kasım ayında son 10 yılın en hızlı düşüşünü yaşadı. Veri sonrası BoJ’un faiz kararı toplantısında politika faizinde ve varlık alımlarında değişikliğe gitmemesine ek olarak, virüsle mücadele programını altı ay daha uzatması negatiflik yarattı. ABD vadeliler cephesinde de dün görülen rekor yüksek seviyelerin ardından realizasyonlar hakim.

Yurt dışında veri akışı sakin seyredecek.

Gelecek gündemde neler var?

Yeni haftada ABD’de Chicago PMI, çekirdek kişisel tüketim giderleri, büyüme ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde de üketici güveni verisi takibimizde olacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir