Hisse bazında ayrışma ve konsolidasyon dönemi…

Dünya borsaları ABD önderliğinde yeni zirveler görmeye devam ediyor. Mütevazi de olsa Ek Mali Paket konusunda ilerleme sağlanması, aşıyla ilgili pozitif haber akışı ve doların zayıflaması piyasaları destekliyor.
Gelişmekte olan ülke varlıklarına uluslararası fon girişi devam ediyor. Tahvildeki zayıflamaya karşın hisse senedi gücünü koruyor. Salgın ile büyüme arasındaki bağı koparmış Asya ülkeleri para girişinden aslan payını alıyor. Gelişmekte olan borsaların çoğunda yerleşik yatırımcılar satış tarafında yer alıyor. Türkiye verileri geriden geldiği için güncel karşılaştırma yapamıyoruz.
Türkiye varlıkları yukarı yönlü dalgalı yükselişini sürdürüyor. MSCI Türkiye Salı günü %1,0 yükselişle gelişmekte olan borsalara göre daha güçlü bir seyir izledi. Sanayi banka arasındaki ayrışma devam ediyor. Ancak dünkü ayrışmanın büyük kısmının En Çok Önerilenler listemizde bulunan Erdemir’den kaynaklandığı için genelleme yapmak doğru değil. Demir çelik hisselerindeki yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Ancak artış potansiyelinin azaldığını belirtelim.
ABD ve Asya borsalarına paralel Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz. Erdemir, Kardemir, Şişecam ve Koç Holding teknik olarak öne çıkan hisseler. Borsadaki yükselişin devam etmesi için alışların sanayi hisselerinden bankalara geçmesi gerekiyor. Pozitif haber akışına rağmen bankaların geride kalması teknik olarak negatif bir sinyal. Endeks için bundan sonraki hedef 1,352 zirvesini denemek. Zarar durdur olarak 1.330 seviyesi kullanılabilir.

 

Haberler & Makro Ekonomi
BDDK
BDDK takibe aktarım sırasında gecikme süresinin 90 günden 180 güne çıkarıldığı ve pandeminin başında getirdiği esneklik kuralını Haziran 2021 sonuna kadar uzattığını açıkladı. Bu sürenin uzatılması 2021’nin özellikle ilk yarısında karşılık baskısının daha az olabileceğini gösterirken, orta ve uzun vade de ise sorunun çözümü sürdürülebilir büyüme sürecinden geçiyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir