Günlük strateji

BIST100 endeksi haftanın son işlem gününü, 0,02 puan sınırlı artışla 1.330,87 puandan yatay tamamladı. Endeksin günlük hareket bandı 1.326,20-1.337,88 aralığında gerçekleşirken, Bankacılık endeksi %1,25 azalış, Sınai endeks ise %0,73 oranında artışla günü tamamladılar. Küresel piyasalarda Cuma günü ABD’de Tarım Dışı İstihdam Kasım ayında 245 binlik artış gerçekleştirerek 460 bin piyasa beklentisinin altında kaldı. Beklenenin altında gelen istihdam verisine karşın ABD’de endeksler sınırlı da olsa alıcılı başladı. Avrupa’da ise endekslerde Almanya’dan beklentilerin olukça üzerinde gelen Fabrika Siparişleri verisinin de etkisiyle risk iştahı yüksekti. Almanya Fabrika Siparişleri Ekim’de aylık bazda %2,9 artarak beklentileri neredeyse 2’ye katlarken yıllık bazda beklentileri 9’a katlayarak %1,8 artış gösterdi. Beklenti, aylık %1,5 yıllık bazda ise %0,2 artacağı yönündeydi. Dolar endeksi beklentiyi karşılamayan istihdam verisinin ardından güç kaybetmeye devam etti. EUR/USD paritesi 1,2180’ni test etti. OPEC+ anlaşmasının etkisiyle, Brent petrol fiyatı artarak 50 USD seviyesine yaklaştı. ABD’de Dış Ticaret Açığı, Ekim’de bir önceki aya kıyasla %1,7 artarak 63,1mlr dolara çıkarken, fabrika siparişleri, Ekim’de %1 artışla 480,8mlr USD’na çıkarak piyasa beklentisinin üzerinde yükseliş gösterdi. Aynı dönemde Dayanıklı Mal Siparişleri ise %1,3 artışla 241mlr USD’na yükseldi. Çin’de Kasım’da Dış Ticaret Fazlası 75,4mlr USD ile 1990 yılından bu yana tutulan veri setinin en yüksek dış ticaret fazlası olarak kaydedildi.

Yurtiçi piyasalar Moody’s’in Türkiye değerlendirmesini beklendiği haftanın son işlem günü de yatay seyrini sürdürdü. TCMB aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayınladı. Banka değerlendirmede; Kasım’da enflasyondaki yükselişin sürükleyicisinin gıda ve temel mal grupları olduğunun altını çizdi. Moody’s Türkiye’nin kredi notunda güncellemeye gitmedi.

Yeni haftada yurtiçinde ödemeler dengesi ve iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararı, Çin ve ABD’de enflasyon, Euro Bölgesinde ise büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemini takip edeceğiz. ABD-Çin gerilimine dair haber akışlarının geçtiğimiz hafta sıklıkla gündeme geldiğini takip etmiştik. Yeni haftaya da Trump yönetiminin Hong Kong’da seçilmiş muhalefet liderlerine yönelik tutumları gerekçesiyle Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlandığı haberinin Asya piyasaları ve ABD vadelileri üzerinde negatif baskısı ile başladık. Yurtdışı piyasalardaki bu satıcılı seyir ve yurtiçinde Kovid-19 salgınının riskli seviyelerde seyretmeye devam etmesi nedeniyle geçen hafta yatay seyreden BİST100 endeksinin yeni haftaya satıcılı başlayacağını düşünmekteyiz.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.