Goldilocks senaryosuna devam

Risk iştahı güçlenmeye devam ediyor. Büyümenin canlanacağı buna karşın enflasyonun düşük kalacağı bir Goldilocks senaryosu piyasalarca fiyatlanıyor. Fed’in ilave genişlemeye gitmesi ve Moderna aşısının onaylanıp haftaya dağıtımına başlanacağı beklentileri piyasaları destekliyor. Bu akşam gelecek Fed açıklamasında varlık alımlarında vadenin uzatılması bekleniyor. Varlık alım miktarınını artırılması piyasaları destekleyecek bir gelişme olur. Açıklamanın özellikle 10 yıllık piyasasında yaratacağı etki izlenmeli.

Türkiye varlıkları dünyayı yenmeye devam ediyor. Beklentilere göre daha sınırlı gelen ABD yaptırımları sonrası MSCI Türkiye %1 yükselişle aybaşından beri getirisini %9’a taşıdı. Eurotahvil tarafında da güçlü bir seyir görülüyor. Doların zayıf, faizlerin düşük, küresel büyümenin güçlü olduğu küresel konjonktür Türkiye varlıklarını destekliyor.

ABD ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da pozitif bir açılışa işaret ediyor. Yabancı girişinin devam etmesi banka ve holding gibi ucuz ve büyük şirketleri öne çıkarıyor. Düzenli olarak yeni zirveler yapan Borsa İstanbul için destek olarak 1.370, direnç olarak 1420 ve 1450 seviyeleri öne çıkıyor. Hitachi haberi sonrasında Arçelik hisselerinde önemi bir tepki beklenmiyor. Satın alma kararı piyasalarca büyük oranda fiyatlandı.

Haber akısında yurtiçinde Merkez Bankası’nın saat 10:30 11:30 arasında yapılacak 2021 Yılı Para ve Kur Politikası toplantısı öne çıkıyor. Toplantının saat 11:00’de yapılacak soru cevap kısmında piyasa oyuncuları haftaya yapılacak PPK toplantısında Merkez Bankası’nın faizleri artırıp artırmayacağına odaklanacak. Toplantı öncesinde Türk lirası ve banka hisselerinde pozitif seyir bekliyoruz.

Yurtdışında gün içi Almanya ve Fransa PMI verileri, akşam Fed açıklaması izlenecek. PMI verileri ikinci dalganın Avrupa ekonomisinde yarattığı hasarın boyutunu göstermesi anlamında büyük önem taşıyor. Fed kararı Ek Mali Paketin geciktiği ve miktar beklentisinin azaldığı bir dönemde belirleyici olacak. Varlık alım. miktarının artması ve vadelerin uzaması risk iştahını destekleyecektir.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir