FX Piyasaları

USD/TRY: Trump’ın ekonomik destek paketini onayladığına yönelik haber akışıyla küresel piyasalar yılın son haftasında pozitif bir görüntüyle başlıyorlar. Dolar endeksi (DXY) %0,1 civarında satıcılı bir seyir izlerken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde genel olarak alıcılı bir görüntü var. Geçen hafta politika faizini beklentilerin üzerinde, 200 baz puan artırarak %17 seviyesine yükselten TCMB kararı ile pozitif ayrışan ve haftayı 7,60 seviyesinin altında kapatan TL’de de bu sabah alıcılı seyir ve pozitif ayrışma devam ediyor. Şu aşamada, TCMB’nin sıkı para politikasına yönelik kararlı duruşu TL’yi desteklemeye devam edebilir ki pozitif risk ortamı da TL’deki olası değer kazançlarına ek katkı yapabilir. Bu kapsamda, kurda düşüş eğilimi devam edebilir ve 7,50 desteği hedef olabilir. Önemli borsalar bugün tekrar açılacak olsa da piyasada tatil havasının sürmesi ve işlem hacimlerinin görece düşük kalmaya devam etmesi nedeniyle kurda momentum düşük kalabilir ki veri takvimi açısından da sakin bir gündem var.

EUR/USD: Geçen hafta genelinde görece dar bir aralıkta hareket eden paritede 1,22 seviyesine yakın bir yerde haftayı kapatırken, bu sabah risk pozitif ortamda hafif yükseliş eğiliminde. Ancak paritenin 1,22 seviyesinden fazla uzaklaşmadığını izliyoruz. Şu aşamada, piyasada tatil havasının sürmesi ve işlem hacimlerinin görece düşük kalmaya devam edebileceği beklentileri dışında veri gündeminin de sakin olması nedeniyle paritede hareketler sınırlı kalabilir. Bu kapsamda bu sabahki yükselişin sürmesi durumunda 1,2250 – 1,2260 tepki gelebilecek direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 1,2160 – 1,2170 destek bölgesi olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Trump’ın 900 milyar dolarlık koronavirüs mali teşvik paketi ile 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzalamasıyla değerli maden haftaya pozitif bir görüntüyle başlıyor. Ons Altın bu sabah 1.900 seviyesini test etti. Şu aşamada piyasalarda tatil havasının sürmesi ve bu kapsamda işlem hacimlerinin görece düşük kalabilecek olmasına bağlı olarak değerli maden önemli gözüken 1.910 direncinin altında kalmaya devam ederek yatay bir görüntü sergileme eğilimi gösterebilir. Olası geri çekilmelerde tepki gelebilecek destek ise 1.875 seviyesinde.

 

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.