FX Piyasaları

USD/TRY: İngiltere’deki mutasyona uğradığı tespit edilen ve bulaşıcılığı daha fazla olan koronavirüs haberleriyle Avro haftaya satıcılı bir görüntüyle başlıyor. Brexit konusunda hafta sonu ilerleme sağlanmaması da olumsuz gelişme olarak takip edilirken, EURUSD’deki düşüş %0,5 civarında. Her ne kadar küresel çapta panik fiyatlamalar gözlenmese de Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde baskı gözlemliyoruz. TL de Dolar karşısında %1’e yakın değer kaybıyla haftaya başlıyor. Şu aşamada İngiltere’deki mutasyona uğrayan virüs ile ilgili (aşıları etkisizleştirdiği gibi) henüz net bilginin olmaması diğer yandan ABD’de üzerine anlaşmaya varılan ve bugün oylanması beklenen mali teşvik paketi ile ilgili gelişmeler nedeniyle haftanın ilk işlem gününde satışların belirginleşmesini beklemiyoruz. Yurtiçinde TCMB faizi kararının (beklentiler politika faizinin %15’ten %16,50’ye çıkması yönünde) izleneceği haftada Dolar /TL’de 7,75 güçlü direncinin de şu aşamada aşılmasını beklemiyoruz. Gün içerisinde destek olarak da 7,63 takip edilebilir. Yurtdışı tarafta ise ABD’de önemi veriler ajanda da yer alsa da koronavirüs ve teşvik gelişmeleri ön planda kalabilir ki Noel haftası olması nedeniyle işlem hacimlerinin düşmesi bekleniyor.

EUR/USD: İngiltere’de koronavirüsde daha hızlı bulaşan mutasyon tespit edilmesi sonrasında daha sert kısıtlamaların gündeme gelmesi diğer taraftan Brexit konusunda bir ilerleme kaydedilmemesi ile birlikte parite haftaya satıcılı bir görüntüyle başlıyor.  ABD’deki teşvik paketi ile görüşmelerde anlaşma sağlanmasına karşın Dolar endeksine (DXY) de belirgin bir yükseliş gözleniyor. Şu aşamada, haftanın ilk işlem gününde koronavirüs ile ilgili gelişmeler fiyatlamalarda belirleyici olamaya devam edebilir ve EURUSD’de baskı sürebilir. Paritede güçlü destek 1,2180 seviyesinde. Bu desteğin kırılması durumunda 1,2125 hedef olabilir. Öte yandan, söz konusu güçlü desteğin üzerindeki bir kalıcılıkta toparlanma gözlenmesi durumunda  ise 1,2240 – 1,2250 satış gelebilecek direnç bölgesi olarak izlenebilir.

XAU/USD: Küresel piyasalar haftaya koronavirüsün mutasyon riskiyle başlarken değerli madende alıcılı bir görüntü var. Mutasyon riski sonrasında koronavirüs kısıtlamaların daha da artabileceği endişeleri dışında ABD’de mali teşvik paketi üzerinde uzlaşma sağlanması da değerli madenin güç kazanmasına destek verdiği söylenebilir. Değerli madeni destekleyici ortamda bu sabahki yükseliş eğilimi günün geri kalanında da sürebilir ve Ons Altın 1.888 desteğinin üzerine kalarak güçlü gözüken 1.920 direncini test edebilir.

 

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir