FX Piyasaları

USD/TRY: Aşı haberleri, ABD’de teşvik paketi ile ilgili pozitif gelişmelerle değer kaybeden Dolar endeksi (DXY) haftanın son işlem gününe yükselişle başlasa da genel risk algısını bozacak yeni bir gelişme gözlenmiyor. Dolayısıyla, Dolar’daki yükselişin şu aşamada tepki niteliğinde olduğu söylenebilir. Yurtiçinde ise TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın beklentilerin karşılanmasına yönelik ikna edici sunumu ile birlikte oluşan olumlu algı sonrasında risk primimizdeki iyileşme belirginleşirken, Dolar / TL dün 7,75 civarındaki desteğini kırarak 7,69 seviyesine kadar geriledi. Bugün saat 14.30’da Aralık Ayı TCMB Beklenti Anketi’nin takip edileceği günde kur 7,7530 direncinin altında kalarak 7,69 desteğini kırmayı deneyebilir ve 7,6420 seviyesini hedefleyebilir. Yurtdışı veri ajandasında ise Almanya’da TSİ 12’de aralık ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi verisi öne çıkıyor.

EUR/USD: ABD’deki teşvik paketi ile görüşmeler ön planda kalmaya devam ederken, Dolar bu sabah tepki yükselişiyle karşılaşıyor. Çarşamba günü 1,2180 seviyesinin üzerine çıkan ve yükselişini ivmelendiren paritede de kısmi düşüş gözleniyor. Şu aşamada, genel risk algısında bir bozulmanın gözlenmediği ortamda kısa vadeli iyi bir momentum kazanan parite tekrar toparlanarak yükselişini sürdürmek isteyebilir ve 1,2325 seviyesini hedefleyebilir. Ara direnç 1,2290 seviyesindeyken, bu sabahki kar realizasyonlarının sürmesi durumunda 1,2220 ara desteğinden tepki gelebilir. Aksi durumda ana destek olarak 1,2180 takip edilebilir.

XAU/USD: Özellikle ABD’de teşvik paketi ile ilgili görüşmelerde ilerleme sağlandığına yönelik gelişmelerin etkisiyle hafta genelinde yükseliş eğiliminde olan ve dün 1.896 seviyesine kadar yükselen değerli maden bu sabah dünkü kapanış seviyesi olan 1.884 seviyesi etrafında dalgalanmakta. ABD’deki teşvik paketi ile ilgili gelişmeler izlenmeye devam edilecekken, Ons Altın 1.872 desteğinin üzerine kalarak 1.900 seviyesine doğru tekrar yönelmek isteyebilir. Diğer yandan, yaşanan yükselişlerin ardından kar realizasyonlarının bir miktar artması ve 1.872 desteğinin kırılması durumunda 1.855 tepki gelebilecek destek olarak takip edilebilir.

 

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir