FX Piyasalar

USD/TRY: Dün akşam Fed, faizleri beklentiler doğrultusunda sabit bıraktı ve varlık alımlarını “önümüzdeki aylarda” en azından bu hızda devam ettireceğini ifade etti. Piyasa etkisi nötr sayılabilecek kararın ardından dikkatler tekrar teşvik paketine yönelik gelişmelerde. Henüz bir anlaşma olmasa da bazı konularda uzlaşmaya varıldığına yönelik gelişmeler piyasanın iyimser tarafta kalmasını sağlıyor. Dolar endeksi (DXY) 90 seviyesinin altına kayarken, Ons Altın 50 günlük ortalamasına kadar yükseldi. Gelişmekte  Olan Ülke Para birimleri ve TL de Dolar karşısında alıcılı. Dolar’ın zayıf seyrettiği ortamda dün TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın beklentilerin karşılanmasına yönelik ikna edici sunumu ile birlikte Dolar / TL’de aşağı yönlü riskler de artıyor. Ağbal, dün genel olarak 2021 yılına ilişkin sıkı para politikası ve enflasyonla mücadele vurgusu yaparken, gerekirse parasal duruşlarını daha da sıkılaştırabileceklerini ifade etmişti. Bu gelişmeler kapsamında, kurun 7,7530 desteğini kırabileceğini ve yeni bir düşüş dalgasına girebileceğini düşünüyoruz. Bu seviyenin kırılması durumunda ilk etapta 7,70 hedef olarak takip edilebilir.

EUR/USD: Fed toplantısı sonrası dikkatler mali teşvik paketinde olmayı sürdürüyor. Mali teşvik konusunda tarafların anlaşmaya yakın olduğunun gözlenmesi ve aralık ayına ilişkin küresel PMI verilerinin beklentilerin üzerinde performans sergilemesiyle risk iştahı olumlu seyrediyor. Bu ortamda Dolar’da baskı belirginleşirken, parite 1,22 seviyesinin üzerinde. Şu aşamada Dolar’daki belirgin zayıflıkla birlikte olumlu bir teknik görüntü yakalayan paritenin de 1,2180 desteğinin üzerinde yükselişini sürebileceğini düşünüyoruz. Hedef olarak 1,2325 takip edilebilir. Ara direnç ise 1,2290 seviyesinde.

XAU/USD: Piyasa etkisi nötr sayılabilecek Fed toplantısının ardından dikkatler tekrar teşvik paketine yönelik gelişmelerde. Yaşanan haber akışı teşvik paketi ile ilgili umutları artırırken, değerli maden 1.872 seviyesinden geçen 50 günlük ortalamasına kadar geldi. Şu aşamada, mevcut gelişmeler kapsamında Ons Altın 1.855 desteğinin üzerinde kalarak söz konusu ortalamanı kırmayı deneyebilir ve 1.888 seviyesini hedefleyebilir. Ana direnç ise 1.900 seviyesindeyken, olası düşüşlerde 1.855 desteğinin altına yaşanabilecek bir sarkmada ise 1.843 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir