Fed sakin kalmayı seçti, “sözel yönlendirme” yaptı

Fed’in iki gün süren toplantısından, varlık alımlarıyla alakalı herhangi bir düzenleme şimdilik çıkmadı. Aksiyon bekleyenler, Fed’in vade yapısında bir değişiklik yapabileceğini düşünüyorlardı, ancak bu iş mali paketin sonrasına kalmış görünüyor. Şu anki durumda, ekonomik görünüme ilişkin görünüm aynı şekilde devam ettiği için varlık alımlarının daha da genişlemesi durumu ilerleyen zamanda olabilir, çünkü mevcut seviyeler “taban” ve Fed projeksiyonları kötüleştiğinde daha fazla önlemi masaya koyabilecek durumda olmalı. Ancak, denkleme dahil edilmemiş ve ekonomiye etkisi henüz varsayım aşamasında olan aşı ve mali paket unsurları var ve piyasa bunların etkilerini merak ediyor.

 

Fed’in QE ayarlaması yapmaması anlamında daha da fazla güvercinleşmediği bir toplantı. Eylül’e göre biraz daha iyimser bir konumda oldukları ekonomik revizyonlardan anlaşılıyor. 2020 için ekonomide daralma beklentisi %3,7’den %2,4’e “iyileştirilmiş”. 2021 için ise %4’ten %4,2’ye bir revizyon söz konusu. Enflasyon açısından PCE göstergesinde önümüzdeki 2 yıl daha %2’nin altında olmayı bekliyorlar; 2020 tahmini %1,2’de bırakılırken 2021’de %1,8’e hafif bir yukarı revizyon var. %2 ise 2023 yılında öngörülüyor ki, ortalama enflasyonda %2 yakalamak için belli bir dönem bunun üzerine çıkmanın gerektiğini hatırlatmakta fayda var. İşsizlik oranı tahminlerinde belirgin bir iyileşme var; 2020 tahmini %7,6’dan %6,7’ye güncellenmiş durumda. 2021, 2022 ve daha uzun dönem için sırasıyla tahminleri %5, %4,2 ve %3,7’ye doğru “iyileştirilmiş”. İşsizlik oranı görünen o ki, düşmeye devam edecek ama pandeminin en kötü olduğu dönemden bugüne kadar olan hızda düşmeyecek. Bu da istihdam piyasasının her halde önümüzdeki 3 yıl kriz öncesinden daha olumsuz olacağının öngörüldüğünün bir göstergesi. Uzun süreli hale gelen işsizliği de bu denkleme aslında dahil etmek gerekecek.

 

Fed Yönetim Kurulu üyeleri ve bölgesel Fed Bankası başkanlarının, öngörülen uygun para politikasına ilişkin bireysel varsayımlarına göre ekonomik projeksiyonları, Aralık 2020… Kaynak: Federal Reserve, Bloomberg

 

Faiz konusuna gelecek olursak; projeksiyonlarda görüldüğü gibi “2023’e kadar hiçbir şekilde faiz artırılmayacak” öngörüsü devam ettiriliyor. Fed’in bu adımı düşünecek aşamaya gelene kadar çok bol vakti olacak. Belki aşı ve mali genişleme “daha iyi” bir yakın dönem geçirmemize olanak verirse, artan parasal rotasyon Fed’i faiz artırımını daha erken bir dönemde yapma düşüncesine çekebilir. Ancak buna vakit var, çünkü önce ekonominin canlandığını görmek gerekiyor. Daha önce dediğimiz gibi, önce sağlık krizinden ardından ekonomik krizden çıkılacak ve bu iki krizden çıkış eş zamanlı ve aynı hızda olmayacak. Merkez bankası bilançosuna eklenmiş olan GB ve MBS’lerin azaltılması süreci, ardından faiz artırımı söz konusu olabilecek.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir