FED Öncesi kıymetliler yeşilde

Dün ABD’de teşvik paketine dair detaylar belli olmasının ardından piyasalar alıcılı bir seyir içerisinde hareket ettiği bir günü geride bırakı. Altının tekrardan 1850 dolar/ons seviyesinin üzerine geri dönmesi pozitif yönlü hareketine de yeniden başlaması açısından oldukça kritik öneme sahip. 1827 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seansı 1853 dolar/onstan tamamlayarak hanesine yüzde 1,4 kazancı hanesine yazmış oldu. FED kararının açıklanacağı gün öncesi altının pozitif bir kapanış yapması, toplantıdan çıkacak piyasayı destekleyecek bir tutum neticesinde daha da güçlenecektir.

 

Gümüş altına kıyasla daha iyi bir performans gösterdiği bir günü geride bırakırken, 24 dolar/onsun üzerine geri döndü. 23,82 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 24,50 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,8 kazancı yazmış oldu.

Platin dünkü seansta 1040 dolar/ons seviyesinin üzerinde bir kapanış yaparak günün en çok değer kazanan kıymetli maden olarak öne çıkmış oldu. Hidrojen enerjisine artan taleple birlikte platinin öne çıkıyor olması, platinin yüksek fiyatını desteklemeye devam ediyor. Dünkü seansı 1041 dolar/ons seviyesinden kapanış yapan platin önceki güne kıyasla hanesine yüzde 3 kazanç yazmış oldu.

Paladyum da diğer kıymetliler gibi yeşilde bir günü geride bırakırken, günün en az değer kazanan kıymetli madeni oldu. Paladyum özelikle otomobil sektörünün toparlanmasıyla birlikte, üzerindeki talep baskısından kurtularak daha pozitif seyir içerisinde hareket etmeye başlayacaktır. Dünkü seansta 2322 dolar/ons seviyesinde bir kapanış yaparken, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,9 kazancı hanesine yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından düşük işlem hacmi de sürüyor. Borsa İstanbul’da toplamda 2803 kg altın, 1490 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir