Erdoğan, müze açılışlarına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Sayın Bakanımızın bulunduğu Tunceli’de şehrin Cumhuriyet tarihimizdeki İlk Müzesi’ni eski Askeri Kışla binasında kurduk. Konser ve tiyatro etkinliklerine uygun avlusuyla bu binada Tunceli’nin zengin tarihini yansıtan eserler sergilenecektir. Yaklaşık 38 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilen müze projemizin Tunceli’mize hayırlı olmasını diliyorum.

Bakan Yardımcımız Serdar Çam’ın bulunduğu Bursa’da ilk Osmanlı medreselerinden Yeşil Medrese veya Sultaniye Medresesi olarak bilinen binayı Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmete açıyor, yaklaşık 600 yıllık bir iş olan beylikler ve Osmanlı dönemine ait pek çok yeni seramik ahşap oyma ve kalkma eser tombak gibi metal eserler sikkeler giysiler yer alıyor.

Dünyaya geldiğim bu millete hizmet etme şerefine eriştiğim için Rabb’ime hamdediyor, tabii bu güzelliklere sahip olmak kadar onun kıymetini bilmek, korumak, üzerine eklemek geleceğe daha büyük zenginlik bırakmak önemlidir.

Türkiye bir dönem maalesef tarihi ile medeniyetiyle, kültürü ile bağını koparmak için özel gayret sarf eden faşist bir zihniyetin tasallutu altında kalmıştır ecdadın bin bir emekle kurduğu şehirlerimiz binlerce yıllık medeniyet yerlerimiz bilinçli şekilde tahrip edilmiştir.

Bu zihniyetin yol açtığı yıkım sadece ecdadın kemiklerini sızlatmakla da kalmamış nesiller arasında kopukluğa yol açmıştır.

Tarihini bilmeyen kültürüne yabancı nesiller yetiştirme çabaları yüzünden ülkemiz milletimizi huzura ve zenginliğe ulaştıracak altın kıymetinde yıllarını ve imkânlarını heba etmiştir.

Medeniyetimize sahip çıkıp geçmişin eksiklerini telafi etmenin ötesinde maziden atiye kurduğumuz köprüyle milletimize yepyeni bir gelecek inşa etmek için gece gündüz çalıştık.

Ülkemizin demokrasisine ve kalkınmasına çok büyük katkılar sağlarken medeniyet ve kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim.

Önümüzdeki dönemde önceliklerimizin en başında ülkemizi medeniyet ve kültür alanında geleceğe dönük bir vizyonla hedeflerine uygun bir konuma ulaştırma hususundaki çalışmalar yer alacaktır.

Gençlerimize 2053 vizyonunu 2071 vizyonunu işaret etmemizin sebebi işte budur, milletimizi dalından kopan bir hazan yaprağı gibi küresel rüzgarların önünde savurmak isteyenlere meydanı bırakmayacağız.

Bir kez de müzelerimizin ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri başta Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere tüm yardımcılarıyla tebrik ediyor sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

 

Hibya Haber Ajansı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.