Ekonomik gelişmeler

Piyasalarda Bugün

Küresel ve yerel fiyatlamalarda yeni bir başlık henüz söz konusu değil. İçerisinde bulunduğumuz haftanın volatil işlemlere sahne olmasını bekliyorduk, öyle de oluyor. Şu an için elimizde bulunan en önemli gündem Brexit eksenli gelişmeler. Bu nedenle de GBP eğilimi diğer fiyatlamalar ile yakından ilişkili konumda. Haftanın esas hikayesi ise son 2 iş günü içerisinde şekillenecek. ABD’de 916 milyar dolarlık yeni bir mali paket teklifi gündemde ve riski destekliyor.

Her ne kadar ABD’de majör hisse senedi endeksleri rekor yükseklerden kapanış gerçekleştirmiş olsa da ortada elle tutulur yeni bir hikayemiz bulunmuyor. Haftanın en önemli gelişmeleri son 2 iş gününe sıkışan takvim eksenli şekillenecek. Şu an için önden yüklemeli gündemimiz Brexit başlığı üzerinden gelişmekte. İngiltere’de hükümetin bizzat kendisi tarafından hazırlanıp parlamentoya gönderilen ve AB’den ayrılık sürecinde Kuzey İrlanda Protokolü’nden sapma imkanı tanıyan yasa tasarısı dün itibarıyla geri çekildi. Devam eden görüşmeler sırasında bu hamleyi olumlu okuyoruz. Bugün Başbakan Boris Johnson ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in kritik görüşmesi gerçekleşecek. Yarın ise AB liderler zirvesi başlıyor. Şu an için problem teşkil eden 3 önemli başlıkta net bir çözüme ulaşılmış değil. GBPUSD paritesi nezdinde her ne kadar anlaşma olasılığını bir adım önde değerlendirsek de riskleri çift yönlü görüyoruz. Yarın gerek EUR gerekse AB’nin geneli açısından kritik liderler zirvesinin ilk günü başlıyor. Toplantı öncesinde kilitlenmenin ana odak noktası konumunda olan Macaristan ve Polonya’nın tavırları ise kısmen farklılaşma gösteriyor. Dün akşam saatlerinde takip edilen son dakika başlığına göre, Macaristan Başbakanı Orban zirvede 2.2 trilyon EUR tutarındaki paket için anlaşmaya varma şansı olduğunu düşünüyor. Polonya tarafı ise henüz bu denli iyimser değil. Zirvenin yoğun gündemi içerisinde Türkiye başlığı da olduğunu bir kez daha belirtelim.

Tüm bunlar olup biterken bilinen gerçeklerimizden uzaklaşma şansımız yok. Devam eden pandemi artışında ABD’nin toplam vaka sayısı dün itibarıyla 15 milyon sınırını geçti. FDA tarafından gerçekleştirilecek olan aşı onay toplantısı ise yarın. Kabul görme ihtimali oldukça yüksek ve devam eden 24 saat içerisinde dağıtımın başlaması bekleniyor. Salı günü paylaştığımız sabah raporunda yer verdiğimiz 4 trilyon dolar seviyesindeki likit fonlarda park eden rakama bugün itibarıyla 20 yılın en düşük seviyesine 0.39 ile gerileyen CBOE p/c rasyosunu da ekleyelim. Yani, bir tarafta ciddi ölçekte bekleyen likidite bulunurken, diğer yanda ise iyimserliğin ne denli yüksek olduğu gerçeği söz konusu.

Yerel piyasalar açısından fiyatlamalara baktığımızda dış varlıklardan ayrışma olmadığını görüyoruz. BDDK, COVID-19 başlangıcında devreye aldığı kredi süreci ile ilgili kimi önlemleri Haziran 2021’e uzattığını duyururken, döviz ve altın alımındaki hesaba geçme valörü uygulaması kaldırıldı. Efektif olup olmadığı tartışması bir yana, alınan kararın algı açısından “normalleşme” sürecini desteklemesi nedeniyle olumlu olduğu kanaatindeyiz. Genel olarak “pozitif lira” duruşumuzda değişiklik yok. Paritenin 7.75-7.90 aralığındaki bant hareketi devam edebilir.

Piyasalar

İçerisinde bulunduğumuz haftanın takvimi bir hayli yoğun. Özellikle son 2 iş günündeki birikme nedeniyle volatilitesi yüksek işlemler bizleri bekliyor olabilir. ABD’de majör hisse senedi endeksleri rekor seviyelerden kapanış gerçekleştirirken, Nasdaq cephesindeki artıda kalma durumunun 10 gündür devam ettiğini ekleyelim. Bu konuya parantez açma sebebimiz ise Kasım ayı ortasında beliren “rotasyon” ihtimalini sorgulamak. Henüz net bir dönüşüm olduğunu söylemek için zamanlama olarak erken olabilir. Devam eden pandemi süreci koşulların kesin bir şekilde dönüşünü engelliyor. Bu noktada şu ayrıntıya da belirtmek mümkün: DXY 2.5 yılın düşüğüne dek gerilerken, son 3 iş günü içerisindeki kapanışları artı performans şeklinde gerçekleşti. EUR çaprazındaki duraklama, GBP’nin hızlı haber akışı karşısındaki ivme kaybı ve haftanın yoğun gündemi öncesinde yeni pozisyon açma iştahındaki düşüş gibi başlıklar gerekçe olarak gösterilebilir. EMFX cephesi ise nispeten daha iyimser ve emtia üreticisi konumunda olan üyeler önderliğinde değer kazanımı isteğini koruyor. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.12 performans ile tamamlarken, BİST 100 endeksi kapanışı %0.75 primlenmeye paralel 1339 puan seviyesinden gerçekleşti. 13/11/30 vadeli kağıdın son faizi (mid YTM) %12.77’de oluştu. Ülke risk primi %0.5 yükselişle 366bp düzeyinde oluştu. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları karışık resim oluşumuna işaret etti. Euro Stoxx 50 %-0.12, FTSE 100 %0.05, DAX %0.06 ve Rusya (RTS, USD) grubu %-0.31 düzeyinde performans sergiledi. Bölge genelinde işlem hacimlerindeki düşüş dün itibarıyla da devam etti ve son 1 aylık ortalamalarının %30 gerisinde oluştu. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına kıyasla daha net bir iyimserlik izlendi. Majör ABD endekslerinin tamamında kapanışlar artıda ve rekor yükseklerden olurken, işlem hacimleri Nasdaq cephesindeki artış dışında burada da azaldı. Teknoloji grubu günü %0.50 yükselişle tamamlarken, primlenme eğilimini 1 haftadan uzun süreye taşıdı. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıklarından Bovespa %0.18, Merval ise %-0.77 ile günü tamamladı. Asya’da yeni güne ait fiyatlamalar pozitif yönde gerçekleşiyor. TSİ 08.10/ NKY 225 %1.26, Hang Seng %1.26, CSI 300 %-0.12 ve KOSPI %1.45 ile işlem görmekte. USDCNH paritesi offshoreda 6.5038 ile zayıflarken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.5311’de yatay.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1290-1245, direnç olarak ise 1350 puan seviyelerini izliyoruz. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. 6 Kasım sonrası gözlenen işlemlerdeki ciddi yükselişin ardından kar realizasyonu eğilimleri 30 Kasım gününde gözlenen şekilde devam edebilir ve fakat orta vadeli görünümü bozacak ölçekte görmüyoruz. USDTRY paritesi işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça Türk lirası lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Günlük grafikte 7.76 destek, 7.85-7.92 ise direnç olarak izlenebilir. EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimleri sonrasında global risk iştahındaki artışla EUR lehine sınırlı durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1880 bölgesi üzeri eğilimin sürdürülebilirliği önemli. 1.2090 bölgesinin geçilmesiyle hareket 1.22 potansiyeli ile yoluna devam edebilir. Şu an için kalıcı 1.20 üzeri eğilim beklentisinde değiliz. Yılsonu Amerikan doları talebi (düşük ihtimal de olsa) ve ECB’den gelecek mesajları görmek daha doğru olacaktır.

Kaynak Deniz Yatırırm
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir