ECB Odaklı Çapraz Fiyatlama Stratejileri

Yıl ortasından bu yana sıklıkla analizlerimizde yer verdiğimiz “zayıf Amerikan doları teması” eksenli işlemler yaklaşımımızda henüz orta-uzun vade açısından değişiklik söz konusu değil. Ancak, kısa vade özellikle de hafta içerisinde yer alan yoğun-kritik veri takvimi nedeniyle işlemlerde farklılaşma olabileceğini düşünüyoruz. Ekte yer alan ve dün sizlerle de paylaştığımız çalışmamız da görülebileceği üzere GBPUSD çaprazında haber akışı merkezli gelişmelerin fiyatlama eğilimlerini şekillendirme ihtimali bir hayli yüksek. Net/net: GBP cephesinde İngiltere-AB ticaret anlaşması olasılığını bir adım önde görmekle birlikte belirsizliklerin çift yönlü olduğunu değerlendiriyoruz.

Yarın gerçekleştirilecek olan ECB toplantısına dair beklentilerimizi de yine hafta başlangıcında ekte yer alan çalışma üzerinden sizlerle paylaşmıştık. Kısa vade risklerin bu cephe nezdinde de geçerli olduğu kanaatindeyiz. EURUSD paritesinde 2021 yılı için 1.22-1.25 aralığında işlem yoğunlaşması olabileceği şeklindeki beklentilerimizde henüz bir değişiklik yok. Öte yandan kısa vadede ise EURUSD paritesi açısından yukarı yönlü eğilim potansiyelini “kendi içsel nedenleri kaynaklı” sınırlı görmekle birlikte global Amerikan doları yaklaşımı ihtimalini de göz ardı etmiyoruz. Buradan hareketle, paritede 1.20-21 aralığında konsolidasyon eğilimi bizim nezdimizde daha ağır basıyor. ECB açıklamaları, piyasa beklentilerini karşılama ve Başkan Lagarde’ın son EUR hareketliliğine dair yapması muhtemel değerlendirmeler ise düşüncelerimizde revizyona neden olabilir. Görece “daha şahin ECB” duruşu paritenin 1.2150-1.23 ve hatta 1.25 aralığına kısa süre içerisinde ivmelenmesine zemin hazırlayabilir. Net/net: Gerek kısa vade gelişmeler gerekse yılsonu işlemlerinde USD talebinin doğma ihtimali bizi şu an için yukarı yönlü EUR yaklaşımı konusunda temkinli durmaya zorluyor. Duruşumuz nötr-pozitif.

6 Kasım haftasından bu yana koruduğumuz pozitif Türk lirası duruşumuz açısından da henüz değişiklik söz konusu değil. Lokallerin DTH talepleri Türk lirasının değerlenmesine şu an için sınırlama-bant işlemlerine zemin hazırlama durumunu gündeme getirmiş olsa da biz lira açısından oyun alanının hala daha geniş olduğu kanaatindeyiz. Haftalık bazda 7.91-93 bölgesi üzerinde kapanış takip edilmedikçe görüşümüzü koruma planı içerisindeyiz.

i) Yükselen TL mevduat faizleri

ii) Toparlanma eğilimi içerisinde olan politika yapıcıların kredibilitesi

iii) Yeni ekonomi yönetiminin piyasa ile kurdukları pozitif iletişim

iv) 16 Aralık tarihinde kamuoyu ile paylaşılacak olan para ve kur politikası metni (2021)

v) 24 Aralık PPK toplantısında 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranında yukarı yönde bir tur daha güncelleme yapılması ihtimali gibi nedenlerle 7.78 ve bilhassa 7.73 seviyelerinin aşağı yönde geçildiği senaryoda USDTRY paritesinde 7.50-60 aralığına ve hatta global Amerikan doları eğilimi ile birlikte 1-3 ay vadede daha düşük seviyelerin gündeme gelebileceğini değerlendiriyoruz.

Kaynak Orkun Gödek – Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir