Doğal Taş Tasarım Yarışmasında birincilik ödülü Işıklı öğrencinin oldu

Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Simay Tokuş ‘Luna Piena’ isimli tasarımıyla yarışmada birinci olurken, yarışmaya aynı bölümden katılan Işıklı öğrencilerden Mustafa Can Tözün Atmaca ve Enes Toplugül de ‘Dalga’ isimli tasarımlarıyla mansiyona layık görüldü.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altındaki İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından, Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılması için özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması amacıyla bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği geleneksel Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması sonuçlandı. “Profesyonel” ve “öğrenci” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmanın öğrenci kategorisinde birinciliği ‘Luna Piena’ ismini verdiği aydınlatma tasarımı ile Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Simay Tokuş kazandı. Yarışmaya aynı bölümden katılan Işıklı öğrencilerinden Mustafa Can Tözün Atmaca ve Enes Toplugül de ‘Dalga’ isimli tasarımlarıyla mansiyona layık görüldü.

 

Ayın evrelerinden ilham aldı

Işık Üniversitesi öğrencisi Simay Tokuş’un birincilik ödülüne layık görülen tasarımı Luna Piena; kelime anlamı ile İtalyancada dolunay anlamına geliyor. Ürün; formu itibariyle ayın evrelerinden ilham alınan, kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda ışık şiddeti ayarı yapabileceği bir aydınlatma tasarımıdır. İki ölümden oluşan Luna Piena’nın üst bölümü aydınlatmayı sağlarken, alt bölümü ise ışık şiddetinin ayarlanmasına olanak tanıyor.

 

Alt bölümde bulunan raylı bir sistem boyunca kürenin aşama aşama sol taraftan sağ tarafa hareket ettirilmesi ile kullanıcı ister daha loş, sağ taraftan sol tarafa hareket ettirilmesi ile de daha aydınlık bir alan elde etmiş olabiliyor. Bu durum, kullanıcıya interaktif bir deneyim de sağlıyor. Tasarımda; ışığın şiddetinin ayarlanması noktasında göz hassasiyeti de dikkate alınarak, ışığın mermer üzerinde olan etkisi ile doğal taşın ön plana çıkartılması hedeflendi. Luna Piena, duvara sabitlenerek kullanılması ve doğal taşın estetikliğini ortaya çıkarması ile dekoratif bir ürün olarak da tanımlanıyor.

 

Radyoya yeni bir boyut kattılar

Yarışmada mansiyon ödülüne layık görülen Işıklı öğrenciler Mustafa Can Tözün Atmaca ve Enes Toplugül’ün tasarımı ‘Dalga’ ise; günümüzde unutulmuş ve telefon ara yüzü olmaya indirgenmiş radyoların, mermerin benzersiz dokusu ve estetiği ile evlere tekrar girmesini amaçlayan dekoratif bir ürün olarak tasarlandı. Tasarımda; günümüzde radyo denildiğinde akla gelen “radyo” görselinin dışına çıkılıp mermer malzemesiyle yeni bir boyut kazandırılması ve radyonun çekiciliğinin arttırılması planlandı. Böylelikle mermerin radyoya kattığı değerle kullanıcıların bu ürünü alıp bir heykel gibi evlerinde sergileyebilmesi sağlanırken, aynı zamanda ürünün kullanıcıya sosyal bir fonksiyon katması hedeflendi.

 

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.