Dış ilişkilerdeki seyir yurt içi piyasaların yakın takibinde yer alıyor

Piyasa Gündemi

ABD’de Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını içeren savunma bütçesi cuma günü akşam saatlerinde senatodan da büyük bir çoğunlukla geçerken, ABD Başkanı Trump yeni savunma bütçesini veto edeceğini açıkladı. Konu ile ilgili süreç ve ABD – Türkiye ilişkilerinin seyri yakından izlenmeye devam edilecek. Küresel çapta vaka sayılarında devam eden artış aşağı yönlü risk oluştururken, ABD’deki teşvik paketi görüşmeleri de piyasaların takibinde yer alıyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek
•    13:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişeler ve ABD’deki teşvik paketine ilişkin belirsizlik cuma günü küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. ABD’nin olası yaptırımına ilişkin haber akışı TL varlıklar üzerinde bir miktar baskı oluştursa da günün ilerleyen bölümünde BIST-100 Endeksi yükseliş ivmesini sürdürdü ve günü %1,28’lik yükselişle 1.370,70 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,82 – 7,83 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,86’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi haftanın son üç gününde gerek gün içi gerekse kapanış bazlı zirvelerini yenileyerek haftayı rekorlarla tamamladı. Rekorların yenilenmesine karşın geçtiğimiz hafta da bahsettiğimiz gibi göstergelerin bu yükselişe eşlik etmekte zorlandığını görüyoruz. Aynı zamanda zirveler oluşurken bunun genele yayılmaması, yükselişin hisse ve sektörel hareketlere bağımlı gerçekleşmesi de yükselişlere temkinli yaklaşmamıza neden oluyor. Endekste geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişle birlikte mart ayından beri devam eden yükselene kanalın üst bandı daha kritik hale geldi. Bu kanalın üst bandı bu hafta itibariyle 1.390’lı rakamlarda bulunuyor. Aşağıda ise ilk güçlü destek bölgesi 1.350 – 1.340 aralığında bulunuyor. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir