Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından destek paketlerini açıkladı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Kabine toplantısı ardından aldığımız destek kararları:

Müjdeler yılsonuna kadar % 20’den % 10’na indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulanması süresini, 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Benzer şekilde %18’den %8’e indirdiğimiz işyeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını da 1 Haziran’a kadar %8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

Salgının etkisinin en aza indirilmesi için yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından, bakım onarıma, kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerini de yine 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Esnafımıza kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladık. Ülkemizde basit usule tabi 806871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 430 2567 esnafımız buluyor.Toplam sayısı 1239438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız.

Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 700 18 milyon liralık bir desteği esnafın hizmetine sunmuş oluyoruz.

Diğer destek kalemi olan kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirledik.

Bu şartları taşıyan ve işyeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyük şehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz.

Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile Deniz turizmi tesislerinin kira kesin izin kesin tahsis irtifak hakkı kullanma izni yararlanma ve asla payları ile ecrimisil ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteliyoruz.

Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21:00’den 4 Ocak saat 05:00’e kadar kesintisiz uygulanacaktır.

Yurtdışından temin etmekte olduğumuz aşı belirlenen uygulama kapsamı ve takvimi çerçevesinde uygulamaya başlayacağız.

Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri maaştan, ek ödeme, faizsiz konut kredisinden, çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından, fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklar. Sağlık Bakanımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızı bu hususun süratle neticelendirilmesi hususunda görevlendirdim.

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir