Çinliler, karantinadan çıkınca harcamaya yöneldi, ‘lüks harcama’ patladı

2020 yılında Çin’in kişisel lüks mal pazarının yüzde 48’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 346 milyar yuana ulaşması bekleniyor. Bunun küresel pazardaki payı geçen yılki yüzde 11’den neredeyse iki katına yüzde 20’ye sıçradı. Alibaba’nın TMall alışveriş platformu ve danışmanlık firması Bain tarafından bugün açıklanan rapora göre, Çin lüks pazarının bu yıl yüzde 48 büyüyerek yaklaşık 346 milyar yuana (52,9 milyar dolar) ulaşacağı belirtildi.
 
Raporda, yurtiçi salgının kontrol altına alınmasının ardından, Çin lüks mallar piyasasının nisan ayında toparlanmaya başladığına işaret edildi. Bain’in tüketici ürünleri ve perakende uygulamaları ortağı Bruno Lannes, verdiği demeçte, “Çin anakarası 2020’de büyüyen tek büyük lüks pazar. Çin’in lüks pazarı artık her zamankinden daha büyük” dedi. Geçen yıla kıyasla valiz, deri ürünler ve mücevherler yüzde 70 ila yüzde 80 satış artışla başı çekerken, giyim ve ayakkabı büyümesi yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 50, güzellik ürünleri yüzde 25 büyüdü.
 
Seyahat kısıtlamaları, Çin’deki satışların artmasına yardımcı oldu. Artışın arkasındaki bir başka faktör de ‘intikam harcamaları’ olarak adlandırıldı. İnsanlar haftalarca süren kilitlenmelerden çıktıkça bastırılmış talep serbest bırakıldı. Trend, Tiffany ve Burberry gibi şirketler baharda satışlarda sıçrama gördü. Dünyanın en büyük lüks grubu olan LVMH de ekim ayında “Çin anakarasından gelen talebin büyük gücüne” işaret etti.
 
Küresel lüks ürün pazarı yüzde 23 küçülecek
 
Bain ve Alibaba, salgın birçok yerde seyahat ve alışverişi sınırlamaya devam ederken, 2020’de küresel lüks pazarının yüzde 23 küçüleceğini öngörüyor. Bain’in kıdemli küresel ortağı Bruno Lannes, Çin’in salgın sonrası dönemde lüks tüketici pazarının toparlanmasını destekleyen dört ana motoru olduğunu söyledi: Tüketim getirisi, yeni nesil tüketicilerin yükselişi, dijital gelişim ve bu yılın ekonomik büyümesi.
 
İthalat tarifelerinin düşürülmesi, gri piyasa üzerindeki kontrolün güçlenmesi ve iç ve dış fiyat farklılıklarının azalmasıyla lüks tüketim mallarının geri dönüşü son beş yılda önemli bir trend haline geldi. Bu yıl Çin’in lüks mal pazarını yönlendiren dinamikler arasında, Hainan adasının da yer aldığını belirtmekte fayda var. Hainan’ın vergi muafiyeti politikası on yıldır uygulanıyor. Ancak bu yıl, giden turizmin engellenmesi ve yeni vergi muafiyeti politikası (kişi başına yıllık vergisiz alışveriş kotası 30 bin yuan’dan 100 bin 000 yuan’a düşürüldü) nedeniyle sıçrama niteliğinde bir büyüme kaydedildi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.