Çin’de boşanmak isteyenlere 30 günlük “sakinleşme dönemi” uygulaması geliyor

Çin’de 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek olan yeni Medeni Kanun’a göre boşanmak isteyen çiftlere 30 günlük “sakinleşme süresi” verilecek. Yeni yasaya göre, çiftler boşanma konusunda herhangi bir evlilik sicil idaresine başvurmalarından itibaren 30 günlük “sakinleşme dönemini” geçirmek zorunda kalacak. Bu süreçte herhangi bir tarafın itiraz etmesi halinde boşanma başvurusu çekilebilecek.
 
“Sakinleşme döneminden” sonra karı koca, 30 gün içinde evlilik sicil idaresine gidip boşanma belgesi almazsa boşanma başvurusundan vazgeçmiş sayılacak. Sivil İşler Bakanlığı Sosyal İşler Daire Başkanı Wang Jinhua, boşanma prosedürünün başta aceleyle veya dürtüsel olarak boşananlar için Medeni Kanun’un ilgili düzenlemelerine göre yapıldığını belirtti.
 
Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Chen, anlamsız boşanmaların pratikte artmasının evlilik ve ailenin istikrarına yardımcı olmadığını belirtti. 2019 Sivil İşler Gelişim İstatistik Bülteni’ne göre, evlenme oranı 2015’ten bu yana yüzde 9’dan yüzde 6,6’ya düştü ve boşanma oranı yüzde 2,8’den yüzde 3,4’e çıktı.
 
Çin Hukuk Cemiyeti Evlilik ve Aile Hukuku Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı ve Çin Kadın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü Li Mingshun, gazetecilere yaptığı açıklamada, boşanmada bekleme süresinin boşanma koşullarını değiştirmediğini ve tarafların boşanma özgürlüğünü kısıtlamadığını söyledi. Sivil İşler Bakanlığı’ndan müfettiş Yang Zongtao, “sakinleşme döneminin” sadece anlaşmalı boşanma için geçerli olacağını, aile içi şiddet yaşanması durumunda yine mahkemeye dava açılabileceğini ve bu durumda “sakinleşme dönemi” gerekmeyeceğini kaydetti.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir