Çin, yaşlı kuşağı dijitalleştirmek için kampanya başlatıyor

Teknolojinin en yoğun kullanıldığı ülkelerden biri olan Çin, yaşlı nüfusun da bu hizmetlerden yararlanması için üç yıllık bir kampanya başlattı. Yaşlılara Yönelik Çalışma Ulusal Komisyonu Bürosu tarafından hazırlanan bir genelgeye göre söz konusu kampanya, mevcut enformasyon toplumunun engellerini yok ederek onu yaşlı insanlar için daha erişilebilir kılmaya dönük çalışmalar yapacak. Ayrıca sağlanacak desteğin ve bu alandaki tesisatın yaşlı yurttaş grubunun ihtiyaçlarına yanıt getirecek biçimde düzenlenmesi için gerekli değişimlerin teşvik edecek.
 
Yaşlı yurttaşlara akıllı teknolojilerin kullanımına ilişkin güçlükleri aşmaları konusunda yardım için, genelgeye göre, buna uygun mekanizmaların kurulmasına yönelik çalışma, gönüllü hizmetler, kurslar ve iletişim 2022 yılından önce yoğunlaştırılmış olacaktır. Gönüllü hizmetler teşvik edilecek; ayrıca sağlık ve finans kurumları, bakanlıklar, ulaşım hizmetleri ve turistik mekanlar yaşlı yurttaşlara yardım için gönüllü hizmetlerden yararlanmaya yönlendirilecek. 
 
Yerel çalışanlar, sivil toplum, gönüllü hizmet örgütleri ve üniversiteler, yaşlı insanların da dijitalleşmenin gerektirdiği yetkinlikleri edinmelerine yardım etmek için yetiştirme kursları organize etmeye teşvik edilecek. 2019 sonu itibarıyla Çin, 60 ve üstü yaş grubunda 254 milyonluk nüfusa sahip.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir