Çin yabancı sermayeye vergi ve arazi konusunda öncelik tanıyacak

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Çin Ticaret Bakanlığı, daha fazla sektörde yabancı yatırım kullanılmasını teşvik amacıyla bir belge yayımladı. “Yabancı Yatırım Teşviki Sektör Listesi 2020” başlıklı belge, 27 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek.
 
Revize edilerek yayımlanan belgeye göre, yabancı yatırım projeleri, ilgili kanun ve yönetmelikler kapsamında vergi ve arazi kullanımı gibi konularda tercihli muamele görecek.
Belgeye göre, Çin, yabancı yatırımların endüstri ve tedarik zincirlerinde aktif rol oynamasına daha büyük destek sağlarken, bilgi hizmetleri, online eğitim, teletıp ve teleofis gibi alanlarda yabancı yatırımlara dönük teşvikleri de artıracak.
 
Belgede, Çin’in orta ve batı kesimlerinde yabancı yatırım kullanılmasının teşvik edileceği, Hainan Serbest Ticaret Bölgesi’nde yabancı yatırımların ticaret, deniz taşımacılığı, finans ve turizm gibi sektörlere girişine destek sağlanacağı belirtildi. Söz konusu belge, Çin’e gelen yabancı yatırımların istikrarını korumak için alınan önemli bir tedbir olarak değerlendiriliyor. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.