Çin Dışişleri Bakanı Wang: Türkiye salgını yenene kadar desteğe devam edeceğiz

Çin, Türkiye’ye yasa ve yönetmeliklere uygun olarak gerekli yardımı sağlamaya istekli. Her iki taraf da iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü ciddiyetle anmalı, çeşitli alanlarda siyasi karşılıklı güveni ve iş birliğini derinleştirmeli ve Çin-Türkiye ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımalı” açıklamasını yaptı.
 
Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre, görüşmede Mevlüt Çavuşoğlu, salgını başarılı bir şekilde kontrol ettiği için Çin’i tebrik etti ve Çin’in aşı araştırma ve geliştirmedeki başarılarından övgüyle söz etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Çin’in aşılarının güvenli ve etkili olduğuna inandığını belirterek, Çin’den acilen alım yapılacağını ve bu konuda Çin’le iş birliğini güçlendirmeye istekli olduklarını söyledi.
 
“Türk halkının yanındayız”

Wang Yi, bu yıl boyunca Çin ve Türkiye’nin salgınla mücadelede el ele verdiklerini ve tıbbi malzeme temini, salgın deneyimlerinin paylaşılması ve yeni korona virüs aşısının klinik denemelerinin üçüncü aşamasında verimli bir iş birliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Wang Yi, salgının ikinci dalgası küresel olarak yayılırken, Çin’in “Türk tarafı salgını  tamamen yenene kadar Türk halkının yanında durmaya istekli” olduğunun altını çizdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir