Chang’e-5 Ay’dan 1.731 gramlık örnek getirdi

Çin Ulusal Uzay Dairesi Başkanı Zhang Kejian, 19 Aralık Cumartesi günü düzenlenen bir törenle, söz konusu örnekleri Çin Bilim Akademisi Başkanı Hou Jianguo’ya teslim etti. 
 
Liu He, Chang’e-5 Ay misyonunu, Çin’in uzay konusundaki konumunun güçlenmesini sağlayan önemli bir aşama olarak tanıtarak bu misyonu gerçekleştirenleri kutladı. Liu, Ay örneklerinin incelenip araştırılması sürecinde kurumlar arası işbirliğine yönelinmesini talep ederek evrenin oluşum ve evriminin bilimsel açıdan anlaşılmasına Çin bilgeliğinin de katılmasını önerdi.  
 
Ay’dan alınan örnekler daha sonra, Akademi’nin Ulusal Astronomi Gözlemevi’ndeki laboratuvarına nakledildi. Bu aşamadan sonra, ülkenin bir gök cisminden getirmiş olduğu ilk örneğinin stoklanması, analiz edilmesi ve incelenmesi işlevlerini ilgili bilim insanları üstlenecekler.
 
Öte yandan Uzay Dairesi bilimsel araştırmayı koordine ve teşvik etmek, daha çok sayıda Çinli ve yabancı bilim insanına katılım yolunu açmak ve daha fazla bilimsel sonuç elde etmeye çalışmak amacıyla Chang’e-5 tarafından Ay’dan getirilmiş örneklere ilişkin izlenen yolu ve uygulamaları yayınlayacaktır. Daire ayrıca, söz konusu Ay misyonuyla ilgili olarak, bilimi halk diliyle anlatan ve kültürel görüş alışverişi düzenleyen programları kamuya açık olarak yönlendirecektir.
 
Chang’e-5 misyonu, Çin uzay tarihinin en karmaşık ve en zorlu misyonlarından biridir. Diğer taraftan bu misyon, Ay’dan yeryüzüne 40 yıldan bu yana ilk kez bir örnek alınıp getirilmesini sağlamıştır.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir