Borsa Ereğli ile atakta

Dün güne başlarken başlığımızı “Sanayi Gaza, Bankalar Frene Basıyor” şeklinde atmıştık. Gün boyunca yabancıların Türkiye’ye ilgisini gösteren yeni raporlar geldi. Goldman Sachs’ın 68 sayfalık Türkiye reel sektöründen bazı hisseleri önerdiği raporda SOKM, TOASO, ULKER, SAHOL % 50 yi aşan oranda prim potansiyeli gösteriyordu. HSBC ise EREGL için %46 prim potansiyeli öngören rapor yayınladı. Ve ilginç bir şey oldu: EREGL günü % 10 tavan fiyatla kapattı. Dolayısıyla yayınlanan rapor, bugüne kadar “en hızlı etki gösteren rapor” olarak kayda girdi. 

 

Bu noktada Ereğli Demir Çelik’in dün BIST100’e katkısı 9.28 puan oldu. BIST 100 endeksi, günü % 0.75 ve 9.99 puan artışla 1,339.89 puandan kapattı. Yani EREGL tavan olunca, borsa % 0.7 arttı. Çünkü EREGL son dönemdeki atağı ile GARAN, AKBNK, TCELL’i geçip artık BIST100’ün ikinci büyük kağıdı konumuna geldi. Biraz daha yükselse son dönemde payı sürekli azalan BIM’i de geçecektir.

 

Gerek Goldman gerek HSBC raporları göstermektedir ki Türkiye borsasının önemli hisselerinde halen ciddi potansiyeller, yabancı yatırımcılarca görülmektedir. Bu da önümüzdeki bir yılda borsanın yeni rekorlar kırması için (aksi durumlar olmadıkça) destek görevi görebilir.

 

11 gündür patinaj yapan ve ilerleyemeyen borsanın dün EREGL sayesinde ilerlemesi iyi oldu. Ancak yarın önemli bir bariyer gündeme gelecek gibi. Türkiye’den tepkiler gelse de AB Liderler Zirvesinde Türkiye ile ilgili yaptırımlar gündeme gelecek. Bu arada dün akşam da ABD Temsilciler Meclisi Türkiye ile ilgili yaptırımları gündeme getiren Savunma Bütçesini onayladı. Gerçi Trump bunu kabul etmeyeceğini açıklamıştı ama adam gideceğinden düzenlemeler sadece biraz ertelenecek gibi.

 

Dün geceden beri sosyal medyanın gündemi IRKÇILIK. Başakşehir’in PSG’ye konuk olduğu maçta hakarete uğrayan Webo’ya her iki takımdan ve UEFA’dan destek geldi. Gece 2’de maçın hakemleri değiştirilip bugün kaldığı yerden devam kararı alındı.  #NoToRacism

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Endekste 1300 seviyesi üstünde kaldıkça beklentiler iyimser olabilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir