Bolluktan sonra dinlenme

Geçen hafta Aralık ayının ilk haftasıydı ve global piyasalarda geçmişte ne varsa aynı trend korundu hatta riskten korkmamak durumu zirvesini yeniledi diyebiliriz. Çünkü Kasım’da % 11-12 yükselen ABD endeksleri, ilk haftayı da % 2 civarında artışla geçti. Önden yüklemeli bu alışların devamı ile 2021’de ne olacağı merak konusu? Daha 18 Kasım’da Credit Suisse, S&P için 2021 için hedefini %12 yukarısı koymuştu. Bugün bu %9a inmiş durumda. 2020 getirisi şimdiden % 15 oysa. Teknoloji şirketlerinin ve aşının dünyayı kurtaracağı beklentisi halen milyarlarca dolarlık ekmek yediriyor. Borsaların yanısıra; dolar değer kaybı, Euro değer kazanımı, emtialardaki artış gündemde kalmaya devam ediyor.

 

Türkiye’de ise  Kasım ayında, daha önceden yurtdışına kaçan sıcak paranın önemli bir kısmının geri döndüğünü gördük. Yoğun talep sayesinde TL’nin değer kazandığı Kasımda USDTRY % 6.5, EURTRY % 4, altın gramı ise % 11 düştü. BIST100 % 15.4, Banka Endeksi % 24 artışla kapattı. 

 

6 Kasım sonrasındaki 10 iş gününde 1 milyar dolarlık yabancı para girişi ile % 11 yükselen BIST100’de sonraki 10 günde sadece % 0.6’lık artış var. (aynı sürede S&P500 % 3.5 yükseldi) Üstelik yabancı girişi azalsa da sürdü. Norveç Varlık Fonu bile uzun zaman sonra Kervan Gıda ile yeni alım yaptı. Diğer taraftan Katar ile yapılan anlaşmalar ve Ford’un 20 milyar TL büyüklüğündeki yeni yatırım kararı sabit sermaye yatırımları açısından olumlu gelişmeler oldu.

 

Bu son 10 günde yukarda bahsettiğimiz doların değer kaybının, TL karşısında geçerli olmadığı görülüyor. Türkiye’deki hareketin ilk 10 gününde 8.50’den 7.50 ye kadar hızlı gerileyen kur son 10 günde % 2.5 değer kaybetti. Aynı dönemde gelişmekte olan ülke paraları ortalamada % 1.3 değer kazandı. Kolombiya %4.4, Brezilya % 3.8, Rusya % 3.0 ile öne çıkan kazananlar oldu. Hem borsada hem parada son iki hafta toplamında dinlenme yaşandı diyebiliriz.

 

Şu bir gerçek, son 10 günde BIST100 sadece 1 gün geçen hafta pazartesi 1310 seviyesinin altında kapandı onda da ertesi gün döndü. Belli olmaz, “düşmeyen borsa yükselir” derler, bu hafta ralliye katılması beklenebilir. Üstelik gündem yoğun olduğundan adrenalin dolayısıyla işlem hacmi de artabilir. (İlk 10 günlük dönemde hacimde 60 milyarlar görülürken son 10 günde hacimde üçte bir azalma var)

 

Yarın ABD’de başkanlık seçiminde eyaletler nihai sonuçlarını açıklayacak. Perşembe AB liderleri yılsonu zirvesi var. Avrupa Kurtarma Fonu krizi, Brexitteki son tavırları ve Türkiye’ye güya yaptırımı görüşecekler. O gün Avrupa MB da piyasaları memnun edecek bir genişleme programı açıklayacak. Aynı gün FDA’nın ABD’de Pfizer’e acil kullanım onayı vermesi bekleniyor.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Endekste 1300 seviyesi üstünde kaldıkça beklentiler iyimser olabilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir