BoE bekleyişi

 

“PİYASANIN ROTASI”

BoE Bekleyişi…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 74,646,179 – tedaviye pozitif cevap veren 52,466,910 – ölü sayısı 1,657,701 kişiye ulaşmıştır.

Piyasalarda aşı iyimserliği ve ABD teşvik paketi görüşmelerinden somur bir adım atılabilir bekleyişi sürmektedir. Bu dinamikler fiyatlamaların aşağı gelmesini engellerken, yukarı yönlü momentum beklentinin somuta geçmemesi nedeni ile zayıflamaktadır.

Bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararını takip edeceğiz. Araştırma olarak beklentimiz pas geçmesi yönündedir. Fakat sürpriz olarak BREXIT kaynaklı faizin sıfıra çekilmesi şaşırtıcı olmayacaktır. BREXIT görüşmelerinden tıkanan süreç ve virüsün ekonomiye verdiği hasar birleşince BoE’nin bu tarz olası hamlesi ekonomi desteklemek için önemli olabilir.

 

Haftanın genelinde takip edilecek başlıklar arasında BoE – BoJ faiz kararları, Almanya IFO,– TCMB beklenti anketi yer alacaktır.

  • BoE: İngiltere Merkez Bankası faiz kararını 17 Aralık Perşembe günü saat 15.00’te açıklayacaktır. Araştırma olarak BoE’nin bu toplantıyı pas geçmesini beklerken toplantı tarihine kadar BREXIT tarafında pozitif anlaşma olmama ihtimalinde banka faiz indirimine giderek politika faizi  sıfır seviyesine çekebilir düşüncemiz yer almaktadır. Bu noktada BREXIT faiz kararı için ana referans olacaktır.
  • BoJ: Japonya Merkez Bankası faiz kararını 18 Aralık Cuma günü açıklayacaktır. Araştırma olarak BoJ tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3650 seviyesi üzerinde 3715 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3650 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,928 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 seviyesi üzerinde $1875 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2233 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,7559 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 375.30 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında   zayıflık sürmektedir.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir