BİST100 endeksi

ABD’de coronavirüs teşvik paketine ilişkin pozitif beklentiler ile FDA’nın Pfizer’ın aşısına onay verip aşı dağıtımına başlaması risk iştahını destekliyor. ABD’de toplu aşılamanın başlaması üzerine ABD’de mevcut başkan Trump sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İlk aşı uygulandı. ABD’yi tebrik ediyoruz! Tebrikler Dünya!” ifadelerini kullandı.

İçeride ise Pazartesi gelen ABD’nin Türkiye kararı gündemin ilk maddesiydi. ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacak ve ABD’li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak. Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra, Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit isimli Türk vatandaşları da yer aldı. Demir ve beraberindeki kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi. Yaptırım kararı sonrasında Dışişleri Bakanlığı kararı kınadığını ve reddettiğini bildirdi.

BİST100 endeksi ise güne tepki alımlarıyla %0,42 oranında yükselişle 1.394 seviyesinden başlangıç yaptı. Haber ve veri akışının sakin olduğu günü endeks yeni kapanış rekoruyla tamamladı. 1.390 puanın üzerinde kalmayı başardı. Endekste kısa vadede 1.365 – 1.350 – 1.335 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.400 – 1.415 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir