BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda gündem yoğunlukla coronavirüs. Coronavirüs vakaları dünyada artmaya devam ediyor. Almanya ve Hollanda ise vaka sayılarındaki artışın azalması ve durdurulması için çözümü ülkeyi tam kapasite ile durdurmakta buldu.

ABD tarafında da FDA’nın ilk olarak onay vermediği Pfizer’in Covid – 19 aşısında, Trump ve Yönetimi FDA Başkanının görevi bırakmasını istedi. Son gelişmelerin ardından FDA Pfizer’in Covid -19 aşısının kullanımına izin verdiğini duyurdu. ABD tarafında teşvik paketi belirsizliğinin de sürdüğünü hatırlatalım.

Trump’ın veto edeceğini söylediği ABD’de Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), Temsilciler Meclisi’nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle kabul edildi. Trump twitter’dan yaptığı açıklama ile tasarıyı veto edeceğini yinelerken, açıklama sonrası iç piyasalar desteklemeye devam etti.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününe haber akışları eşliğinde pozitif başladı. İçeride açılışın ardından Sanayi Üretim Endeksi açıklandı. Ekim ayında sanayi verileri ekonomideki canlanmanın genele yayılarak devam ettiğinin izlemini vermekte. Sanayi üretimi mevsimsellikten arındırılmış seriye göre aylık bazda %1,1, yıllık bazda %10,2 büyüdü. İyi gelen sanayi verileriyle desteklenen endeks, pozitif başladığı işlem gününü %1,30 oranında yükselişle 1.388 seviyesinden tamamladı. Bilişim sektörü payları %3,21 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %2,02 değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.396 – 1.403 – 1.412 olacakken, destek seviyeleri 1.379 – 1.370 – 1.363 olarak takip edilecek.

Bu hafta küresel piyasalarda ve yurtiçinde veri akışı yoğun olacak. İçeride bugün Asgari Ücret Komisyonu ikinci toplantısı, yarın TCMB, 2021 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası metni, , Perşembe günü ise TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın Türkiye Bankalar Birliği üyesi ilk 10 banka dışındaki bankaların genel müdürleri ile toplantısı olacak. Çarşamba günü ABD’de FED Faiz Kararı açıklanacak.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir