BİST100 endeksi

Coronavirüs aşı çalışmalarından Kasım ayında gelen olumlu haberlerin ardından bu ay ise aşıların izni ve ülkelerin toplu aşılama çalışmalarına başlaması gündemin ilk sırasında yer alıyor. Coronavirüs vaka sayılarındaki artışa rağmen aşı haberlerinden gelen pozitif haberler küresel risk iştahını güçlü tutuyor.

Türkiye’de ise toplu aşılama çalışmalarına 11 Aralık’ta başlanacağı belirtildi. Sağlık Bakanı Koca, aşıların tedarik edildiğini ve ilk olarak sağlık çalışanları ile aşılamanın başlanacağını açıkladı. Türkiye’de artan coronavirüs vaka sayıları endişe yaratırken, 2 hafta önce başlayan tedbirlerin vaka sayılarını %25 oranında azalttığı bildirildi.

İçeride aşı haberleri piyasalara olumlu yansırken, ABD tarafından ve AB Liderler Zirvesinde Türkiye’ye yaptırım geleceği haberleri risk iştahını baskılıyor. ABD Kongresi’nin Senato ve Temsilciler Meclisi, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nı hazırladığı ve son halini alan tasarıda Türkiye’ye uygulanması planlanan yaptırımlar için ayrı bir bölüm ayrıldığı belirtildi. Tasarı önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulacak. 10 – 11 Aralık’ta gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi’nde ise Türkiye’ye muhtemel yaptırımlar tartışılacak.

Haftanın ilk işlem gününe BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak %0,10 oranında düşüşle 1.330 seviyesinden başlangıç yaptı. Haber ve veri akışının sakin olduğu gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Ekonomisi ile alakalı yaptığı olumlu açıklamaların etkisiyle yükselişe geçse de seans sonuna doğru gelen kar satışlarıyla günü  %0,07 oranında düşüşle 1.329 seviyesinden tamamladı. Metal ana sektörü payları %3,61 oranında değer kazanırken, orman kağıt basım sektörü payları %2,57 oranında değer kaybetti.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem 1.325 puanın üzerinde kalmayı başardı. Endekste kısa vadede 1.315 – 1.300 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.335 – 1.345 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

Bu hafta iç piyasalarda İşsizlik Oranı açıklanacakken, bugün  Euro Bölgesi öncü büyüme, yarın Çin enflasyon ve Perşembe ise ABD enflasyon verisi takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir